Informacje
 • Kłęby dymu nad chmurami.
  Erupcja wulkanu Popocatepetl

  19-10-2019 12:27 Erupcji towarzyszyły wstrząsy
  Kilauea pluje lawą (nagranie z 23 maja 2018 roku) Foto: Reuters | Video: Reuters Archiwum

  Z meksykańskiego wulkanu wydobyły się ogromne ilości pyłów. Służby apelują o zachowanie bezpiecznej odległości od Popocatepetla.

  Popocatepetl wyrzucił w piątek w powietrze ogromne ilości dymu i pyłów. Nagranie, na którym widać dym ponad chmurami, zostało zrobione z samolotu. Za pomocą systemu monitorującego wulkan zarejestrowano, że w ciągu ostatniej doby z wnętrza krateru 149 razy wydobywały się kłęby dymu. Ponadto odnotowano drgania ziemi, które łącznie trwały 779 minut.

  Służby ostrzegły mieszkańców, aby trzymali się z dala od wulkanu, bo istnieje niebezpieczeństwo związane ze spadającym materiałem piroklastycznym. Należy zachować bezpieczną odległość - 12 kilometrów - od stożka. Służby apelują również, aby zakrywać drogi oddechowe przed wniknięciem szkodliwego dymu. Meksykańscy meteorolodzy ostrzegają, że jeśli w najbliższych godzinach spadnie deszcz, mogą wystąpić spływy błotne.

  Cały czas aktywny

  Wulkan ma wysokość 5426 metrów nad poziomem morza. To druga najwyższa góra w Meksyku i piąta najwyższa w Ameryce Północnej. W języku Azteków nazwa wulkanu oznacza "płonącą górę". Podczas eksplozji z 1948 roku wulkan wyrzucił w powietrze pył na wysokość 2500 metrów.

  Popocatepetl przez długi czas był nieaktywny. Obudził się dopiero w 1994 roku, po ponad 50-letniej przerwie. Szczególnie groźny okazał się w 1996 roku. W jednej z poważnych erupcji eksplozja zabiła pięciu alpinistów. Od tego czasu wykazuje wzmożoną aktywność. W 2000 roku doszło do poważnej erupcji. Wtedy trzeba było ewakuować prawie 50 tysięcy mieszkańców.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...