Informacje
 • Kilkadziesiąt koni padło z pragnienia. "Takie sytuacje będą się powtarzać coraz częściej"

  24-01-2019 20:49 Upał w Australii zabija zwierzęta

  Od początku roku w Australii temperatura regularnie przekracza 40 stopni Celsjusza. Z powodu upału wysychają zbiorniki wodne, stanowiące wodopoje dla zwierząt. Z gorąca i odwodnienia padło kilkadziesiąt dzikich koni.

  Kiedy Ralph Turner przyjechał w swoje ulubione miejsce do pływania, do wodopoju Deep Hole (Apwerte Uyerreme), nie mógł uwierzyć własnym oczom. Ten stumetrowy zbiornik, położony w pobliżu aborygeńskiej osady Ltyentye Apurte (Santa Teresa) wysechł. Na jego dnie leżały dziesiątki martwych dzikich koni. Turner scenę określił jednym słowem: rzeź.

  - Nie mogłem w to uwierzyć. Nigdy nic takiego nie widziałem. Nie przestawałem liczyć, aż straciłem rachubę. To było druzgocące - opowiadał CNN Turner. - Nie mogłem po prostu przestać myśleć o tym, jak one umierały, rozpaczliwie potrzebując wody w tym upale.

  Od początku roku w Australii panują rekordowe upały. W Alice Springs, oddalonym o około 50 kilometrów od wodopoju, przez 14 kolejnych dni temperatura dochodziła do 42 stopni Celsjusza.
  Spragnione zwierzęta nie miały dokąd pójść

  Rzecznik prasowy lokalnej społeczności Aborygenów Rohan Smyth powiedział, że spragnione zwierzęta ruszyły na poszukiwanie wody i, nie znajdując jej, nie miały dokąd pójść.

  - Ludzie z lokalnej społeczności opiekują się dzikimi końmi. Bardzo przejmują się losem miejscowych dzikich zwierząt - zapewniał Smyth.

  Jak podał w czwartek Central Land Council (CLC), organ, który broni Aborygenów w regionie Australia Centralna, w pobliżu Apwerte Uyerreme znaleziono 90 koni, z czego 40 było już martwych, a 50 bliskich śmierci. Te ostatnie poddano eutanazji.

  Wysychają niezawodne źródła wody

  CLC zaznaczyło w oświadczeniu na stronie internetowej, że "konie i inne zwierzęta umierają, ponieważ wiele niezawodnych źródeł wody, takich jak Apwerte Uyerreme, wyschło podczas obecnej fali upałów". W porozumieniu z lokalnymi społecznościami zarządzono prewencyjny odstrzał kolejnych 120 osłów, wielbłądów i koni, które normalnie przychodzą do wodopoju.

  "Wraz ze zmianami klimatu, które naprawdę nas dotyczą, spodziewamy się, że takie sytuacje będą się powtarzać coraz częściej i nikt nie jest tak naprawdę na to przygotowany i nie ma odpowiednich zasobów, by na to reagować" - informuje CLC w oświadczeniu.

  Martwe ryby i nietoperze

  Z powodu upałów w Australii cierpią miliony zwierząt. W okolicy Adelaidy z drzew spadały całe kolonie nietoperzy. Na brzegach rzeki Darling w południowo-wschodniej Australii zaobserwowano ponad milion martwych ryb.

  Opublikowany w ubiegłym tygodniu raport australijskich służb pogodowych Bureau of Meteorology wykazał, że 2018 był trzecim najgorętszym rokiem w historii kraju. Suma opadów okazała się o 11 procent niższa niż wynosi średnia wieloletnia.

  Autorzy raportu podkreślili również, że zmiany klimatu pełnią kluczową rolę we wzrastającej częstotliwości i intensyfikacji upałów, pożarów i susz.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Gdzie byli obrońcy zwierząt?
  Dlaczego nikt znając pozycję wodopojów wody tam nie dostarczył
  ~ksmamona /2019-01-25 08:54
 • nic mnie już nie zdziwi, oszaleć można jak się to czyta
  ale zmian klimatu nie ma, a my wszyscy, którzy to widzimy i alarmujemy jesteśmy ekooszołomami..?? >>"konie i inne zwierzęta umierają, ponieważ wiele niezawodnych źródeł wody, takich jak Apwerte Uyerreme, wyschło podczas obecnej fali upałów". W porozumieniu z lokalnymi społecznościami zarządzono prewencyjny odstrzał kolejnych 120 osłów, wielbłądów i koni, które normalnie przychodzą do wodopoju.<< buahaha, wystrzelali prewencyjnie, zamiast wystawić jakąś starą wannę w miejscu wodopoju i raz dziennie podjechać z beczkowozem..??brawo ludzie, brawo, ochrona przyrody na medal, dosłownie momentami się człowiekowi już ulewa
  ~krakowianka /2019-01-25 07:16

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...