Informacje
 • Katastrofalne powodzie i osunięcia ziemi w Nepalu.
  Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych

  15-07-2019 09:49 Zalane domy, uszkodzone drogi i mosty

  Co najmniej 55 osób zginęło w Nepalu w ciągu ostatnich kilku dni w wyniku powodzi i osunięć ziemi, do których doszło w następstwie ulewnych deszczów - poinformowała w niedzielę nepalska policja. 33 osoby zostały ranne i są hospitalizowane.

  Śmierć 55 osób potwierdziło nepalskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, dodając, że 33 osoby odniosły obrażenia, a kolejnych 30 uznaje się za zaginione z niewielką szansą na odnalezienie.

  Zaginieni albo zostali porwani przez rwące rzeki, albo zostali zasypani przez lawiny błotne - poinformowało nepalskie centrum do spraw operacji nadzwyczajnych.

  Ludzie opuścili domy

  - Około 10 tysięcy osób musiało opuścić swoje domy i - jak poinformował rzecznik nepalskiego Czerwonego Krzyża Dibya Raj Poudel - umieszczono je tymczasowo w szkołach i innych budynkach publicznych.

  Nepalskie stacje telewizyjne pokazywały zniszczenia spowodowane przez wodę - podtopione domy, uszkodzone drogi i mosty. Według władz z powodu powodzi i osunięć ziemi nieprzejezdnych jest dziewięć autostrad oraz wiele dróg lokalnych. W ich udrażnianiu biorą udział policjanci i żołnierze. Naprawiane są też wieże komunikacyjne w celu przywrócenia łączności telefonicznej. Z powodu utrzymujących się złych warunków pogodowych z akcji ratunkowych wykluczone są śmigłowce.

  W niektórych regionach deszcze zaczęły padać z mniejszą intensywnością, ale na wschodzie kraju woda w rzekach nadal utrzymuje się ponad poziomem powodziowym. Władze zaapelowały do mieszkańców o czujność.

  Policja podała, że w nocy z soboty na niedzielę na sześć godzin otwarto wszystkie śluzy zapory wodnej na rzece Kosi, na granicy Nepalu i Indii, aby odprowadzić część wody z zalanych terenów.

  Deszcze monsunowe w Indiach i Bangladeszu

  W północno-wschodnich Indiach swoje domy opuściło co najmniej 1,5 miliona ludzi. Władze informują o co najmniej 14 ofiarach śmiertelnych. Pod wodą znalazł się między innymi park narodowego Kaziranga w stanie Asam, zamieszkały przez zagrożony gatunek nosorożca indyjskiego.

  Ponad 40 osób zostało uwięzionych pod gruzami budynku położonego przy autostradzie w stanie Himaćal Pradeś, który zawalił się w czasie gwałtownych opadów. Według regionalnych władz z rumowiska wydobyto dotąd 19 żywych osób. Trwają poszukiwania kolejnych ocalałych.

  W Bangladeszu z powodu powodzi zginęło co najmniej 10 osób, a 500 tysięcy zostało pozbawionych dachu nad głową - informują tamtejsze media.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...