Informacje
 • Kanaryjski wulkan zapada w sen. Nowa wyspa nie powstanie?

  21-12-2011 10:19 Aktywność podwodnego wulkanu spadła
  Kanaryjski wulkan zapada w sen. Nowa wyspa nie powstanie?

  Widok na wyspę z 16 grudnia

  NASA

  Wszystko wskazuje na to, że po dwóch miesiącach nieustającej erupcji i sześciu miesiącach wstrząsów, wulkan w pobliżu wyspy El Hierro wreszcie się uspokaja. Mimo, że w jego pobliżu uformowały się dziesiątki, a może nawet setki skalnych tworów, wciąż jeszcze nie możemy mówić, że łańcuch Wysp Kanaryjskich się wydłużył.

  Zdjęcie wyspy i jej okolic zostało wykonane 16 grudnia, podczas wybuchu wulkanu, jaki miał miejsce kilometr na południowy-zachód od miasta La Restinga. Więcej o kontrowersyjnym wulkanie przeczytasz tu.

  Widać na nim mlecznozieloną spiralę na Atlantyku, na którą składają się m.in. fragmenty skał i gazy. Można dostrzec także obłoki unoszące się nad wyspą. To nie pył wulkaniczny, ale chmury. Ponadto, czerwone kółka naniesione na zdjęcie, wskazują miejsca trzech wstrząsów, do których doszło 18 grudnia.

  Zapada w sen?

  Podwodny wulkan w pobliżu El Hierro uaktywnił się w lipcu 2011 roku, ale wybuchać zaczął w połowie października. Wzbudzał dużo kontrowersji, naukowcy spekulowali, że w wyniku erupcji może powstać nowa wyspa.

  W ciągu ostatnich kilku tygodni ilość wydobywającego się z wulkanu dwutlenku węgla znacznie spadła. - To oznacza, że zapasy magmy nie są już tak duże, jak wcześniej - komentuje Erik Kilmett, geolog. Liczba wstrząsów również zmalała.

  Czy to oznacza, ze wulkan zapada w sen?

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...