Informacje
 • "Jeżeli jesteście na wakacjach, musicie je przerwać i wyjechać". Pożary w Australii

  02-01-2020 08:12 Giną kolejne osoby
  Żołnierze zaangażowali się w pomoc skrzywdzonym zwierzętom Foto: PAP/EPA/HEATHER MCNAB | Video: Facebook.com/australianarmy

  Jeżeli jesteście na wakacjach, musicie je przerwać i wyjechać - taki komunikat dostali turyści na południowo-wschodnim wybrzeżu Australii. W tej części kraju mają wystąpić bardzo groźne warunki pogodowe sprzyjające dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia. Tragiczny bilans ofiar śmiertelnych pożarów w Australii wzrósł do 18 osób.

  Tysiące ludzi uciekają z Nowej Południowej Walii. Prognozowane jest tam wystąpienie warunków sprzyjających dalszemu rozprzestrzenianiu się pożarów buszu w kolejnych dniach.

  Rząd stanowy ostrzegł, że warunki sprzyjające powstawaniu ognia będą "co najmniej tak groźne" jak podczas sylwestra, kiedy zniszczone zostały setki domów.

  W czwartek sznur samochodów utknął na autostradzie prowadzącej do Sydney i Canberry. Jak informowały lokalne media, w miejscowości Batemans Bay trzeba było godzinę stać w kolejce po benzynę. Ostatnie ewakuacje na południowym wybrzeżu Nowej Południowej Walii zostały nazwane "największą jak dotąd ewakuacją" z tego regionu.

  >>> ZOBACZ PRZERAŻAJĄCE NAGRANIE Z PRZEJAZDU PRZEZ PŁOMIENIE

  "Musicie wyjechać"

  - Jeżeli jesteście na wakacjach, musicie je przerwać i wyjechać do soboty - oznajmiła straż pożarna Nowej Południowej Walii.

  Z powodu nieustannie szalejącego ognia i powalonych drzew wiele dróg zamknięto. Minister transportu w Nowej Południowej Walii Andrew Constance zaapelował do ewakuujących się o powolną jazdę wśród gęstego dymu.

  Ojciec z synem, strażak ochotnik

  Od września australijskie pożary spowodowały śmierć co najmniej 18 osób. Kilka osób zginęło w ostatnim czasie w Nowej Południowej Walii. Nie żyją ojciec z synem, którzy próbowali ochronić przed ogniem swój dobytek. Kolejne dwie osoby znaleziono w różnych samochodach. Ofiarą jest również 28-letni strażak ochotnik, który zginął, kiedy wiatr przewrócił wóz strażacki.

  Pożary od września doprowadziły do zniszczenia ponad 1200 domów. W tym tygodniu pożary zniszczyły co najmniej 381 domów w Nowej Południowej Walii i 43 w Wiktorii. Według władz ta liczba wzrośnie.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...