Informacje
 • Jest nadzieja dla płonącej Australii.
  "Będzie to dla nas wielki prezent"

  13-01-2020 13:30 Meteorolodzy zapowiadają opady deszczu
  Żołnierze zaangażowali się w pomoc skrzywdzonym zwierzętom Foto: PAP/EPA/SEAN DAVEY | Video: Facebook.com/australianarmy

  Strażakom z australijskiego stanu Nowa Południowa Walia udało się opanować pożar, który w niekontrolowany sposób rozprzestrzeniał się na górzystym obszarze Gospers, na północny zachód od Sydney. Na dodatek synoptycy zapowiadają od dawna wyczekiwane deszcze.

  Strażacy z Nowej Południowej Wali poinformowali w poniedziałek, że udało im się opanować "wielki pożar" w rejonie góry Gospers na północny zachód od Sydney. Ogień płonie tam od końca października.

  Żywioł pochłonął ponad 512 tysięcy hektarów ziemi. Shane Fitzsimmons, który odpowiada za działania strażaków ochotników na terenie stanu, odwiedził to miejsce w poniedziałek i poinformował, że jest jeszcze mały obszar, który nadal płonie, ale przewidywania dotyczące ugaszenia są obiecujące.

  "Trzymajcie kciuki"

  W całym kraju są miejsca, gdzie mieszkańcy i władze nadal walczą z klęską żywiołową. W prognozach jest jednak szansa na opady deszczu. Służby meteorologiczne zapowiedziały, że suma opadów w niektórych częściach Australii w kolejnym tygodniu wyniesie nawet 50 litrów deszczu na metr kwadratowy.

  - Jeśli te prognozy się potwierdzą, będzie to dla nas wielki prezent. Trzymajcie kciuki - powiedział Fitzsimmons. Nie ma jednak gwarancji, że przelotne opady ugaszą ponad 100 pożarów płonących na terenie całego stanu.

  - Prognozowane są burze, jak i przelotne opady - poinformował Elii Blanford z Australijskiego Biura Meteorologicznego. - Suma opadów w różnych miejscach może być nierówna - dodał.

  >> CZYTAJ WIĘCEJ: "Teraz susze będą coraz częstszym zjawiskiem". Zmiany klimatu a pożary

  Koale gatunkiem zagrożonym

  Pożary buszu nie należą do niezwykłych zjawisk występujących w Australii w porze letniej. Tegoroczny sezon rozpoczął się jednak wcześniej niż zwykle - busz płonie od prawie trzech miesięcy. Z uwagi na postępujące zmiany klimatu żywioł jest coraz trudniejszy do opanowania. Przez pożary mocno ucierpiały australijska flora i fauna, w tym unikalne na skalę światową gatunki. Szacuje się, że zginęło około miliard zwierząt.

  Minister ochrony środowiska Sussan Ley ostrzegła, że na niektórych obszarach koale australijskie będą musiały zostać sklasyfikowane jako gatunek zagrożony.

  >>>CZYTAJ WIĘCEJ O POMOCY DLA ZWIERZĄT W AUSTRALII

  Krytyka rządu

  W wyniku pożarów zginęło 28 osób. Do tej pory spłonął obszar o powierzchni 11,2 miliona hektarów, odpowiadający mniej więcej połowie terytorium Wielkiej Brytanii. W Nowej Południowej Walii żywioł zniszczył ponad dwa tysiące domów.

  Premier Scott Morrison odrzucał wszelkie powiązania między prowadzoną przez swój rząd polityką klimatyczną a pożarami buszu. Stojąc w obliczu rosnącej presji społeczeństwa, zaznaczył, że polityka będzie prowadzona w kierunku poprawy sytuacji ekologicznej i działania w sprawie ograniczenia emisji.

  - Chcemy zrobić wszystko, by zredukować emisje, a także być w tym coraz lepsi - stwierdził.

  >> CZYTAJ TAKŻE: Australia płonie. Australia kopie węgiel. Australia truje

  Morrison spotkał się z ogromną krytyką ze strony Australijczyków i opozycji mówiących, że jego rząd nie podjął odpowiednich działań przed rozpoczęciem sezonu pożarowego. Premier przyznał, że gdy ogień zaczął trawić kraj, można było zaangażować się bardziej.

  - Były rzeczy, z którymi można było poradzić sobie od razu znacznie lepiej - powiedział.

  Lider opozycji Anthony Albanese powiedział z kolei w niedzielę, że rząd federalny powinien był działać wcześniej, aby zaradzić tej katastrofie. - Faktem jest, że pożary buszu nie uznają granic państwowych i terytorialnych - powiedział dziennikarzom Albanese.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • australijczycy-dziki bezmyślny naród
  tylko tam nie ma kogo innego wybrać do władzy, większość narodu to kretyni a najbardziej cierpią na tym bezbronne biedne zwierzęta
  ~ass66 /2020-01-13 14:10

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...