Informacje
 • Jej wielkie ciosy sięgały ziemi. Ostatnie zdjęcia majestatycznej "Królowej Słoni"

  16-03-2019 12:36 Zwierzęta żyją w Kenii
  Rzadkie nagranie pokazujące atak jaguara na ocelota Foto: WILL BURRARD-LUCAS/Reuters | Video: Washington State University

  Piękny, majestatyczny i zagrożony. Fotograf dzikiej przyrody uwiecznił jednego z ostatnich osobników słonia o gigantycznych ciosach. - To było po prostu niesamowite. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy te słonie są tak rzadkie - relacjonował Will Burrard-Lucas, autor zdjęć.

  Jeden z rzadkich afrykańskich słoni, nazywany "super tusker", został uchwycony przez brytyjskiego fotografa Willa Burrarda-Lucasa. Gigantycznego słonia o ciosach sięgających podłoża nazwał "Królową Słoni". Pochodzi ona z gatunku, który ma genetyczne predyspozycje do osiągania dużego rozmiaru - zarówno ciała, jak i ciosów.

  Burrard-Lucas sfotografował słonia w sierpniu 2017 roku, gdy ten wędrował w swoim naturalnym środowisku w Parku Narodowym Tsavo w Kenii. Zdjęcia są częścią projektu prowadzonego z lokalną grupą Tsavo Trust, działającą na rzecz podniesienia świadomości na temat zwierząt sklasyfikowanych przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody jako "wrażliwe" z powodu działań kłusowników pozyskujących kość słoniową.

  Niezwykłe chwile

  Szukali słonia przez kilka dni, ale znalezienie go na rozległym pustkowiu okazało się trudniejsze, niż myśleli. Kiedy jednak udało się ją odszukać, po prostu zaniemówili. - Była chuda i stara, ale szła naprzód z gracją. Jej ciosy były tak długie, że szorowały ziemię. Była jak relikt minionej epoki - relacjonował na swoim blogu autor zdjęć.

  Słonicę udało się sfotografować kilka razy. - Była łagodna i spokojna - wspominał autor zdjęć. Trzeba również podkreślić, że zdjęcia powstały dzięki zdalnie sterowanemu urządzeniu, które jest niewielkich rozmiarów i może podjechać stosunkowo blisko zwierząt.

  - To było po prostu niesamowite. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy te słonie są tak rzadkie - relacjonował Burrard-Lucas.

  Ostatnie zdjęcia "Królowej Słoni"

  Są to jednak najprawdopodobniej ostatnie zdjęcia "Królowej Słoni", ponieważ - jak mówił fotograf - kilka tygodni po ich zrobieniu umarła z przyczyn naturalnych. Przyczyną jej śmierci mogła być susza, która szczególnie dała się we znaki młodym i starym osobnikom.

  - Przeżyła kłusownictwo i jej zwycięstwem było to, że jej życie nie zostało zakończone przedwcześnie w pułapce, od kuli lub zatrutej strzały - relacjonował.

  Raptem 30 osobników

  Chociaż są piękne i majestatyczne, człowiek nie zawsze potrafi je docenić. - Właśnie z powodu wielkich ciosów słonie są głównym celem łowców trofeów i kłusowników - powiedział Mark Jones, weterynarz i szef polityki międzynarodowej organizacji charytatywnej Born Free Foundation, która zajmuje się ochroną dzikiej przyrody.

  Słonie zabija się dla kłów jeszcze przed osiągnięciem przez nie wieku reprodukcyjnego, dlatego osobniki posiadające ten gen szybko eliminowane są z całej populacji. - Możemy właśnie patrzeć na ostatniego z nich - stwierdził Jones.

  Organizacja podaje, że na świecie pozostało bardzo niewiele "super tuskerów". W całej Afryce może być raptem 30 osobników, zaś Kenia stanowi dla nich coś w rodzaju twierdzy.

  - Mam nadzieję, że to zainspiruje ludzi, aby troszczyć się o świat przyrody i wspierać organizacje, które ciężko pracują, by chronić te zwierzęta - powiedział Burrard-Lucas.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • słonie
  I tak niedługo będzie nas ze 20 miliardów o ile w swej bezdennej głupocie nie powybijamy się wcześniej albo nie skróci nam mąk jakaś pandemia a wtedy pozżeramy nie tylko słonie ale i siebie nawzajem.To tylko opóźnianie apokalipsy a każdy trzeźwo myslący wie że niewiele nam już zostało.
  johnny75 /2019-03-16 15:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...