Informacje
 • Jednego dnia spadło więcej deszczu niż jest wody w Loch Ness

  17-10-2020 11:18 Deszczowa Wielka Brytania

  To był najbardziej deszczowy dzień w Wielkiej Brytanii od 129 lat. Dwa tygodnie temu w sobotę na obszarze całego kraju spadło więcej deszczu niż jest wody w Loch Ness - największym szkockim jeziorze.

  Wskutek fali opadów 3 października, która przeszła przez Wielką Brytanię dzień po burzy Aleks, w całym kraju spadło średnio 31,7 litrów deszczu. To najwięcej od 1891 roku, czyli odkąd prowadzone są pomiary - przekazał w piątek urząd meteorologiczny Met Office.

  - Główną cechą charakterystyczną 3 października był umiarkowany, ale uporczywy deszcz, który był bardzo rozprzestrzeniony. To, że w ciągu jednego dnia w całej Wielkiej Brytanii - od południowego wybrzeża Anglii po północne wybrzeże Szkocji - trwały intensywne opady deszczu, od 30 do 50 litrów wody na metr kwadratowy lub więcej, jest niespotykane - powiedział Mark McCarthy z Met Office.

  Jak dodał McCarthy, 31,7 l/mkw. na całym obszarze kraju to w przeliczeniu na objętość około 7,6 kilometrów sześciennych wody, podczas gdy Loch Ness będące największym jeziorem w Wielkiej Brytanii pod względem objętości ma około 7,4-7,5 km sześciennych.

  Pobite inne rekordy

  Poprzedni rekord, z 25 sierpnia 1986 roku, wynosił 29,8 l/mkw. Również w bieżącym roku miał miejsce trzeci najbardziej deszczowy dzień w historii - 15 lutego spadło 27,2 l/mkw.

  Obfite opady deszczu w październiku nie ograniczyły się do tego jednego dnia, w którym pobity został rekord. W całej Wielkiej Brytanii w ciągu pierwszych dwóch tygodni tego miesiąca spadło już 68 procent wieloletniej średniej dla całego października, zaś w hrabstwie Oxfordshire jest to aż 148 proc. normalnych opadów dla całego miesiąca.

  Burza Aleks, przechodząc przez zachodnią Europę, wyrządziła ogromne szkody we Francji. W niektórych miejscach spadło tyle deszczu, ile pada zwykle w ciągu trzech miesięcy. Ulewy zniszczył drogi i domy, a wioski na południowym wschodzie kraju zostały odcięte od świata.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...