Informacje
 • Jednego dnia pływała w Tamizie, kolejnego nie żyła. Smutna historia samicy humbaka

  12-10-2019 20:40 Naukowcy zastanawiali się, co się stało
  Ogromny martwy wieloryb zauważony u wybrzeży Włoch Foto: Reuters | Video: Reuters

  W okolicy mostu w hrabstwie Kent w południowo-wschodniej Anglii znaleziono ciało młodej samicy długopłetwca oceanicznego, zwanego również humbakiem. Jeszcze dzień wcześniej zwierzę pływało w wodach Tamizy. Naukowcy przeprowadzili sekcję, by dowiedzieć się, co spowodowało śmierć walenia.

  W poniedziałek w Tamizie widziano młodą samicę długopłetwca oceanicznego. We wtorek ośmiometrowego humbaka znaleziono martwego w płytkiej wodzie pod mostem w okolicach Greenhithe w hrabstwie Kent. Naukowcy zabrali zwierzę, by ustalić, co było przyczyną jego śmierci.

  Badacze z Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego zajmującego się waleniami (CSIP), którzy przeprowadzili szczegółową sekcję zwłok, ustalili, że zwierzę mogło zginąć na skutek dużej rany głowy.

  - Zespół był zdania, że ​​obrażenia były najprawdopodobniej wynikiem uderzenia statku. Uważamy to za główną przyczynę śmierci - powiedział Rob Deaville, kierownik projektu CSIP.

  Możliwe, że zranił się wcześniej

  W oświadczeniu ośrodka wydanym w czwartek można przeczytać, że "możliwe jest, że waleń został uderzony poza wodami Tamizy i miał już te obrażenia, gdy na początku tygodnia pływał w rzece".

  Długopłetwiec miał także starsze, liniowe blizny na płetwie grzbietowej i ogonie, co sugeruje, że już we wcześniejszym etapie życia mógł zaplątać się w sieć lub w inny sposób zetknąć się z działalnością człowieka.

  Charakterystyczne cechy

  Długopłetwce oceaniczne, zwane również humbakami, to ssaki z rodziny płetwalowatych w podrzędzie fiszbinowców. Mogą osiągać do 17 metrów długości i ważyć do 45 ton. Charakteryzują się specyficzną budową - mają długie płetwy piersiowe i pokrytą guzkami głowę.

  Walenie te słyną z wydawania około 20-minutowych pieśni, które słyszą z odległości wielu kilometrów. Ich głównym pokarmem są kryl i małe ryby. Przez wiele lat, z powodu polowań, ich populacja drastycznie malała. Obecnie, dzięki kontroli gatunku prowadzonej przez Międzynarodową Komisję Wielorybnictwa (IWC), w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych są klasyfikowane jako zwierzęta najmniejszej troski.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...