Informacje
 • Jeden system, kilkadziesiąt tornad.
  Pozostał ślad widoczny z kosmosu

  30-04-2020 20:39 Gwałtowna aura w Stanach Zjednoczonych
  Rozwój potencjalnej "bomby cyklonowej" Foto: NASA Earth Observatory | Video: Ventusky.com

  W ubiegłym tygodniu przez stany Teksas, Luizjana i Oklahoma przetoczyły się silne tornada. To, jak potężny był żywioł, widać na zdjęciach satelitarnych.

  Operational Land Imager (OLI), czyli urządzenie do teledetekcji zamontowane na satelicie Landsat 8 sfotografowało ślady przejścia tornada, które przetoczyło się przez hrabstwa Jasper i Newton w Teksasie między 22 a 23 kwietnia. Według amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS) najsilniejsze porywy wiatru osiągały do niemal 210 kilometrów na godzinę. Żywioł na długości 60 kilometrów niszczył dachy i łamał drzewa. Ścieżkę, jaką zostawił, widać na zdjęciach satelitarnych.

  Ślad widoczny z kosmosu

  Z systemu zrodziło się kilka innych tornad, z których część okazała się wyjątkowo potężna. Między innymi w mieście Onalaska w stanie Teksas zginęły trzy osoby, a około 30 zostało rannych. Żywioł zahaczył też o stany Luizjana i Oklahoma, gdzie zginęły po dwie osoby. Zniszczeniu uległo także wiele budynków. Według doniesień w całym regionie pojawiło się około 25 tornad.

  Pracują z ziemi i z nieba

  Naukowcy z NASA Earth Science Disasters Program regularnie współpracują z biurami NWS w celu analizy zdjęć satelitarnych, które mogą pomóc w ocenie szkód po przejściu tornada.

  - To szczególne tornado nie było niczym nowym w porównaniu z niektórymi innymi, ale obraz ten pokazuje, jak satelity mogą być przydatne do szybkiej oceny szkód w obszarach wiejskich, gdzie niekoniecznie można tego dokonać - powiedziała Lori Schultz, naukowiec z Uniwersytetu Alabamy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...