Informacje
 • Japonia wraca do komercyjnych połowów wielorybów

  26-12-2018 11:45 Koszmar ssaków powraca
  Japonia wraca do komercyjnych połowów wielorybów

  Japonia wraca do komercyjnych połowów wielorybów

  Christopher.Michel/VisualHunt.com (CC BY)

  Japonia od lipca przywróci komercyjne połowy wielorybów. Rząd zapewnia, że będą one organizowane tylko na wodach terytorialnych Japonii i w jej wyłącznej strefie ekonomicznej.

  Japonia wystąpiła z Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa (IWC) i w lipcu wznowi komercyjny połów wielorybów - poinformował w środę japoński rząd. Połów ograniczony będzie tylko do wód terytorialnych Japonii i jej wyłącznej strefy ekonomicznej.

  Decyzję potępiają inne kraje

  - Od lipca 2019 roku, po upływie w dniu 30 czerwca okresu wypowiedzenia, Japonia będzie przeprowadzać połów wielorybów w celach komercyjnych na swoich wodach terytorialnych i w swojej wyłącznej strefie ekonomicznej. Nie będzie dokonywać połowu na Oceanie Antarktycznym i na półkuli południowej - poinformował sekretarz japońskiego rządu Yoshihide Suga. - Połów będzie dokonywany zgodnie z prawem międzynarodowym i w ramach limitów wyliczonych zgodnie z metodami przyjętymi przez Międzynarodową Komisję Wielorybnictwa w celu uniknięcia wywoływania negatywnych skutków dla populacji wielorybów - dodał.

  Decyzje Japonii potępiły rządy Australii i Nowej Zelandii, a także organizacje ekologiczne.

  - Australijski rząd jest głęboko rozczarowany. Australia kategorycznie sprzeciwia się wszystkim formom wielorybnictwa w celach komercyjnych oraz tak zwanych naukowych - oświadczyła minister ochrony środowiska Melissa Price.

  - Wielorybnictwo jest przestarzałą i niepotrzebną praktyką. Mamy nadzieję, że Japonia ponownie rozważy swoje stanowisko i zaprzestanie wszelkich połowów, aby chronić ekosystem oceanów - powiedział z kolei minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Winston Peters.

  Japońska kultura

  Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa we wrześniu po raz kolejny odrzuciła wniosek Japonii o zgodę na komercyjny połów wielorybów, co - jak przekonywał Suga - pokazało, iż wypracowanie wspólnego stanowiska między członkami Komisji, którzy popierają połowy, i tymi, którzy są temu przeciwni, jest niemożliwe.

  Japonia od dawna utrzymuje, że większość gatunków wielorybów nie jest zagrożona, a ich jedzenie jest częścią japońskiej kultury. Większość Japończyków nie je jednak mięsa tych ssaków. Według japońskiego dziennika "Asahi", wieloryby stanowią zaledwie 0,1 procent całej konsumpcji mięsa w Japonii.

  W 1987 r., rok po wejściu w życie międzynarodowego moratorium na komercyjne połowy wielorybów, Japonia - mimo protestów ze strony innych państw - rozpoczęła połowy w celach naukowych. Większość ze złowionych w tym celu wielorybów ostatecznie i tak trafiała na półki sklepowe.

  W 2014 r. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Japonia powinna zaprzestać połowów w celach naukowych na wodach wokół Antarktydy. Po tym wyroku Tokio wstrzymało na rok połowy, ale w sezonie 2015/16 wznowiło je, ograniczając ich skalę do 333 sztuk rocznie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • A może wieprzowina
  Nadmiar żywności na świecie,a Japończycy uparli się na wieloryby.Może to i zdrowsze niz wieprzowina,kurczak z hodowli,ale populacja wszystkich tych wielkich ssaków spada zatrważająco szybko.Nie chcę uczyć Japończyków ekologii,jedzą glony,ryby,małże,więc dajcie chociaż tym olbrzymom spokój
  ~pinczow441 /2018-12-27 14:56
 • paskudna wiadomość
  żal głęboki jak rów marjański
  ~hmm /2018-12-26 15:42
 • zacofani
  mimo rozwoju technicznego umysłowo zostali prymitywem średniowiecznym
  ~kabor kamionek /2018-12-26 12:47
 • zbrodniarze!
  biedne wieloryby, przez te działania mogą wyginąć!
  kuba190 /2018-12-26 12:46

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...