Informacje
 • Japonia po przejściu tajfunu. Dziesięć ofiar śmiertelnych i wiele rannych

  11-08-2014 11:11 Żywioł przemieszcza się w kierunku Morza Japońskiego

  Tajfun Halong przeszedł już przez wszystkie cztery główne wyspy Japonii i kieruje się dalej na północ. Dziesięć osób nie żyje, dwie uznano za zaginione. Lokalne władze nadal ostrzegają przed silnym wiatrem i opadami deszczu, które mogą spowodować lawiny błotne.

  Tajfun, który przekształcił się już w burzę tropikalną, przemieszcza się obecnie w kierunku północnej części Morza Japońskiego. Jednak Japońska Agencja Meteorologiczna nadal ostrzega mieszkańców kilku regionów na północy i w środkowej części kraju przed ulewnym deszczem i porywistym wiatrem.

  Tajfun zabił 10 osób

  Według najnowszych danych życie straciło co najmniej 10 osób, a dwie uznano za zaginione. Lokalne władze podają też informacje o kilkunastu rannych i licznych zniszczeniach.

  Zagrożenie lawinowe

  W niedzielę lokalne władze wydały ostrzeżenia w związku z zagrożeniem lawinowym i powodziowym.

  - Jesteśmy zaniepokojeni zmiękczoną ziemią, na którą spadła rekordowa ilość deszczu. Zalecam ostrożność, bo mogą powstać osuwiska i bezpośrednio zagrożą zdrowiu i życiu ludzi - apelował w niedzielę Furuya.

  Sparaliżowany ruch lotniczy, wodny i drogowy

  W weekend z powodu ulewnych deszczy i porywistego wiatru odwołano ok. 800 lotów. Sprawiło to, że w środku sezonu urlopowego na lotniskach utknęło kilkadziesiąt tysięcy pasażerów. Zakłócone było także kursowanie superszybkich pociągów Shinkansen. Dodatkowo sparaliżowany został transport wodny i zamknięto autostrady na kilku odcinkach.

  Halong zalega od niedzieli

  Już w niedzielę nad ranem Halong dotarł do najmniejszej z czterech głównych wysp Japonii, Sikoku, a w ciągu dnia przeszedł nad największą wyspą, Honsiu. Obecnie jako burza tropikalna przemieszcza się w kierunku północnej części Morza Japońskiego.

  Halong był 11. tajfunem w sezonie. Zaledwie miesiąc temu południe Japonii nawiedził inny potężny tajfun Neoguri. Zginęło wtedy co najmniej siedem osób.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...