Informacje
 • Jakby piłki golfowe spadały z nieba. Kilkadziesiąt
  uszkodzonych domów, powalone drzewa

  04-05-2021 12:03 Gwałtowne zjawiska w USA
  Tornado przeszło przez farmę w Karolinie Południowej Foto: Reuters/ENEX | Video: ENEX

  Mieszkańcy południowej części Stanów Zjednoczonych doświadczają gwałtownej pogody. W poniedziałek zniszczenia spowodowało kilka tornad i silne burze. Jedna osoba została przygnieciona drzewem, spadł grad o średnicy około czterech centymetrów. Na kolejne dni ostrzeżeniami pogodowymi objętych jest ponad 100 milionów osób.

  W poniedziałek tornada przeszły między innymi przez Missisipi i Georgię. Jedno z nich dotarło nawet do aglomeracji Atlanty, gdzie jedna osoba zmarła przygnieciona drzewem.

  W mieście Tompkinsville w stanie Kentucky, potężna burza uszkodziła w poniedziałek około 30 domów oraz powaliła drzewa i linie energetyczne.

  Jakby piłki golfowe spadały z nieba

  Niektóre tereny Karoliny Południowej nawiedziła burza z opadami gradu o średnicy około czterech centymetrów. To tyle, ile wynosi średnica piłki golfowej. Doszło do zniszczeń, wiatr powalił drzewa, które blokowały drogi. Część mieszkańców straciła dostęp do prądu.

  Dla obszaru Charlotte w Karolinie Północnej wydano ostrzeżenie przed tornadem, ale szczęśliwie żywioł nie dotarł do miasta. Osobny alerty wystosowano dla części Teksasu oraz Oklahomy.

  Gwałtowne zjawiska w prognozach

  Na wtorek silne burze prognozowane są w Luizjanie, Missisipi, Alabamie oraz Tennessee. W niektórych miejscach wiatr przekraczać będzie prędkość 120 kilometrów na godzinę, władze ostrzegają o możliwości punktowych podtopień.

  Narodowa Służba Pogodowa (NWS) prognozuje na najbliższe dni porywisty wiatr, w tym lokalnie tornada, na obszarze sięgającym od Nowego Meksyku aż po Delaware na wschodnim wybrzeżu. To obszar w sumie zamieszkany przez ponad 100 milionów osób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....