Informacje
 • Jak wasze postanowienia noworoczne? Zbadano, jak długo da się w nich wytrwać

  30-03-2021 07:50 Podają najnowsze badania
  Jak radzimy sobie z wypełnianiem postanowień noworocznych? Foto: Shutterstock | Video: Shutterstock

  Jak wynika z badań brytyjsko-australijskiego zespołu, aż dwie trzecie osób, które robią postanowienia noworoczne, rezygnuje z nich w ciągu niecałego miesiąca. Eksperci są zdania, że może to być konsekwencja ich niewłaściwego sformułowania.

  Dwie trzecie osób, które wyznaczyły sobie cele na nowy rok, porzuca je już w ciągu pierwszego miesiąca - wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma akademickiego "International Journal of Environmental Research and Public Health".

  Zanim styczeń dobiegł końca

  Wytrwałość ludzi w postanowieniach noworocznych badali specjaliści z Australii i Wielkiej Brytanii. W tym celu zrekrutowali 180 dorosłych osób w wieku między 18. a 77. rokiem życia z Australii i Wielkiej Brytanii. Badani wypełniali ankietę internetową cztery razy w ciągu dwóch miesięcy.

  Analiza zebranych danych dała jednoznaczne wyniki - dwie trzecie uczestników badania porzuciło swoje postanowienia noworoczne, zanim styczeń dobiegł końca. Okazało się też, że ponad połowa badanych wyznaczyła sobie na nowy rok te same cele, co rok wcześniej. Jak wynika z badania, większość postanowień noworocznych niezmiennie obejmuje zmianę nawyków żywieniowych (29 procent) lub rozpoczęcie ćwiczeń (24 procent). Badanie nie wykazało żadnych istotnych różnic związanych z wiekiem, płcią czy krajem, z którego pochodzili badani.

  Co może być przyczyną?

  Dlaczego tak wiele osób poddaje się tak szybko? Według głównej autorki badania Joanne M. Dickson z Uniwersytetu Edith Cowan w Australii ważnym czynnikiem stojącym za trzymaniem się swoich postanowień jest sposób ich określenia. Jak zaznacza badaczka, wcześniejsze badania wykazały, że ustalenie konkretnych celów, które określają też czas i miejsce, pozwala ludziom mocniej się ich trzymać. Przykładowo - rzadziej udawało się wytrwać w postanowieniach, które brzmiały na przykład "zadbaj o formę" lub "ćwicz regularnie". Osobom, które zamiast krótkich, ogólnych celów postanowiły sobie, że "będę chodzić na 45-minutowy spacer do parku w poniedziałek, środę i piątek rano razem z kolegą", udawało się wytrwać w postanowieniach znacznie dłużej.

  Cele, które nie są jasno i konkretnie ustanowione, wymagają też więcej wysiłku umysłowego - dodaje badaczka, wymieniając czynniki mające znaczenie dla wytrwałości w postanowieniach noworocznych. Postanowienie typu "muszę zacząć ćwiczyć" powoduje, że zanim zabierzemy się do ćwiczeń - zastanawiamy się kiedy, gdzie, jak i ewentualnie z kim je można wykonywać.

  - Chociaż podejmowanie postanowień noworocznych jest popularne w wielu kulturach, nasze ustalenia pokazują, że ludzie nie są szczególnie dobrzy w ich przestrzeganiu - piszą autorzy. - Dzieje się tak pomimo tego, że początkowo uczestnicy zgłaszali duże znaczenie i zaangażowanie w nowe przedsięwzięcia i byli przekonani, że wytrwają niezależnie od okoliczności - dodają.

  Autorzy sugerują, że przyszłe badania mogą skupić się na sprawdzeniu indywidualnych cech jednostki, które leżą u podstaw trzymania się własnych postanowień.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....