Informacje
 • Jadeitowy Królik zbada Zatokę Tęcz. Chińczycy wylądowali na Księżycu jako pierwsi od 37 lat

  14-12-2013 15:58 Łazik rozpoczyna program badań ziemskiego naturalnego satelity

  Chiński statek kosmiczny wylądował w sobotę na księżycu - podała chińska agencja informacyjna Xinhua. To pierwsze takie lądowanie od 1976 roku. Tym samym Chińska Republika Ludowa powtórzyła wyczyn Stanów Zjednoczonych i byłego Związku Radzieckiego.

  Chiński program badań kosmicznych Chang'e nazwano na cześć bogini Księżyca z chińskiej mitologii. Jego zadaniem jest badanie naturalnego satelity ziemskiego. W ramach misji w kosmos wystrzelono sondę Chang'e 3. W sobotę na Księżyc dotarł lądownik z łazikiem Yutu (Jadeitowy Królik).

  Agencja Xinhua podała, że lądownik "usiadł" na Księżycu o godz. 9.14 lokalnego czasu w Sinus Iridum (Zatoce Tęcz) w północno-wschodniej części Mare Imbrium (Morze Deszczów) na Księżycu. Lądowanie nie spowodowało żadnych uszkodzeń statku, ani wyposażenia.

  To o tyle ważne, że w 2007 roku Chiny podjęły próbę lądowania na Księżycu. Skończyła się ona jednak kontrolowanym zderzeniem z powierzchnią satelity.

  Łazik Yutu

  Jadeitowy Królik to sześciokołowy pojazd, budową podobny do amerykańskich Mars Exploration Rover. Zasilany jest przez panele słoneczne i posiada trzy zestawy kamer: panoramiczną, nawigacyjne i inżynieryjne.

  Zbada Zatokę Tęcz

  Jak poinformowali Chińczycy, na lądowanie wybrano akurat Zatokę Tęcz, bo do tej pory nie była przez nikogo badana, jest dobrze nasłoneczniona i wygodna do komunikowania z Ziemią. Pierwsze zdjęcia łazik ma przesłać jutro.

  Kosmiczny pojazd będzie zdalnie sterowany z chińskiego centrum kontroli oraz przy pomocy sieci stacji na całym świecie należących do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • LOL
  Tak jasne, wszystko to było podrobione, a ZSRR były wróg USA tego nie rozgłosił (pewnie też byli w zmowie). A teraz Chiny robią to samo... Skąd się biorą ludzie gadający takie głupoty??
  ~LOL /2013-12-18 10:44
 • sukces
  Na ksieżycu żyją jadelitowe krowy które 37 lat temu zostały tam zostawione na próbę. Dziś to superwytrzymała odmiana która daje duzo mleka. Nie wiadomo tylko kto odbiera to mleko od krów
  ~news444 /2013-12-16 19:58
 • "chiński" ;)
  on jest tak chinski jak jak to ze polska lezy na ksiezycu ;) wszystko kupione w rosji i przez moskali wykonane, jak masz kase to tez mozesz miec "chinskiego" łazika ;) cłay progam kosmiczny tzw." chinski" jest ZSRR dawnego, stara sowiecka technologia jak wszystko w chinach...
  ~gttgff /2013-12-15 16:17
 • Ciekawe ubranka...
  Czy nie rzucily sie wam w oczy chinskie drelichy? Szpetne jak noc listopadowa i bardziej sie kojarza z fabryka niz z przedsiewzieciem naukowym.

  Co do ladowania, to milo, ze po tylu latach wznawia sie eksploracje naszego naturalnego satelity z poziomu gruntu. Nie spodziewam sie wiekopomnych odkryc, ale kto wie :-)
  ~tj_blues /2013-12-15 03:27
 • @Mark
  37 lat temu w serpniu 1976r na ksiezycu wyladowala Luna -24. Byl to ostatni probnik, ktory miekko wyladowal na powierzchni ksiezyca. I do tego wydarzenia odnosi sie artykul.
  ~tj_blues /2013-12-15 03:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...