Informacje
 • Islandczycy pożegnali martwy lodowiec

  19-08-2019 07:45 NASA pokazuje na zdjęciach, jak topniał
  Zdjęcia wykonane przez naukowców z projektu Icebridge Foto: NASA Earth Observatory/Joshua Stevens | Video: NASA Ice

  18 sierpnia 2019 roku naukowcy zebrali się na szczycie wulkanu Ok w środkowo-zachodniej Islandii, żeby upamiętnić lodowiec Okjokull, który stopił się w XX wieku, a w 2014 roku został ogłoszony "martwym".

  Na szczycie islandzkiego wulkanu Ok znajdował się mały lodowiec, zwany Okjokull. W niedzielę odbyła się tam niecodzienna ceremonia pożegnania lodowca. Umieszczono też pamiątkową tablicę.

  W uroczystości wzięli udział między innymi premier Islandii Katrin Jakobsdottir, minister środowiska Gudmundur Ingi Gudbrandsson oraz była irlandzka prezydent Mary Robinson. W trakcie uroczystości odsłonięto tablicę z napisem: "Ok jest pierwszym islandzkim lodowcem, który utracił status lodowca. W ciągu następnych 200 lat prawdopodobnie wszystkie nasze główne lodowce będą podążać tą samą drogą. Ten pomnik ma potwierdzić, że wiemy, co się dzieje i co należy zrobić. Tylko ty wiesz, czy to zrobiliśmy".

  Inskrypcja dla przyszłych pokoleń została napisana przez islandzkiego pisarza i poetę Andri Snaera Magnasona.

  - Mam nadzieję, że za 300 lat ktoś tu przyjdzie i to przeczyta. To wielki symboliczny moment. Zmiany klimatu nie mają początku ani końca i myślę, że ta tablica to znak ostrzegawczy, aby uświadomić sobie, iż dzieją się wydarzenia historyczne - powiedział Magnason.

  Tak zanikał na zdjęciach

  Z map pochodzących z 1901 roku, pokazujących zasięg lodowca Okjokull, wynika, że mógł mieć on wtedy około 38 kilometrów kwadratowych powierzchni. W 1978 roku fotografie terenu pokazały, że lodowiec miał około trzech kilometrów kwadratowych. Zdjęcia wykonane 1 sierpnia 2019 roku pokazują, że z lodowca pozostało mniej niż jeden kilometr kwadratowy powierzchni.

  Na fotografii wykonanej w 1986 roku lodowiec, mający kształt kopuły, pojawia się jako jednolicie biała plama, położona na północ od wypełnionego śniegiem krateru. Śnieg jest widoczny wokół krawędzi lodowca.

  Zdjęcie z sierpnia 2019 roku pokazuje tylko niewielki rozprysk cienkich plam lodowych. Warto zwrócić uwagę na niebieskie obszary topniejącej wody, które prawdopodobnie są związane z masą ciepłego powietrza, która napłynęła nad Islandię pod koniec lipca.

  Uczczą jego pamięć

  "Śmierć" lodowca nie jest związana tylko z jego kurczeniem się. Lodowce powstają ze śniegu, który z czasem ulega przemianie w lód. Następnie lód pełznie w dół pod własnym ciężarem, co wspomagane jest przez ziemską grawitację. Okjokull "przerzedził się" jednak w tak dużym stopniu, że nie ma już wystarczającej masy, by się przesuwać, a według niektórych definicji lodowiec w procesie stagnacji uznawany jest za martwy lodowiec.

  Okjokull należał do grupy Langjokull - jednej z ośmiu grup lodowców na Islandii. Lód jest integralną częścią krajobrazu tego kraju - pokrywa około 10 procent powierzchni. Utrata lodu z lodowców może wpłynąć na krajowe zasoby wodne, infrastrukturę, a nawet wzrastanie terenu, gdy ten podniesie się pod lżejszym ładunkiem lodu.

  Naukowcy już wcześniej zauważyli, że lodowce znikały z powierzchni Islandii, ale nigdy nie były żegnane w tak ceremonialny sposób jak Okjokull.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Jedne lodoce topnieą, inne narastają...
  Dlaczego publiczne wiadomości jednostronnie nakręcają nas na globalne ocieplenie, a nic nie pokarzą, że gorąca Australia marzła... Lodowiec południowy z jednej strony delikatnie się topi, a z drugiej strony masowo zamarza, aż żeglarze musieli wytyczyć inną trasę, by nie utknąć w nowo-powstałym lodowcu.... Pozdrowienia dla Polskiej ekipy, która taki lodowiec opłynęła. Nic nie słyszałam o Waszej ekspedycji, co tam zobaczyliście? Mam nadzieję, że Was nie uciszyli...
  ~Bunia /2019-08-19 16:30
 • Klimat się ociepla to i lodowce znikają
  Nic nadzwyczajnego w okresie ocieplenia klimatu.
  ~Nick /2019-08-19 16:20
 • bardzo smutne
  już po nas i po innych pięknych istotach zyjących na Ziemi
  bejzi /2019-08-19 12:26
 • Kerry
  Żegnają lodowiec niczym ludy pierwotne...
  Kerry /2019-08-19 09:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...