Informacje
 • Inwazja meduz na Krymie.
  Statki ugrzęzły w białej galarecie

  12-11-2017 14:56 "Są drobne i jasnobiałe"

  Na Krymie pojawiła się inwazja meduz. Setki tysięcy parzydełkowców zaobserwowano przy molo w zatoce Bałakława w południowej części półwyspu.

  W sobotę mieszkańcy Sewastopola zauważyli, że wokół molo w zatoce jest aż biało od meduz. Stworzenia wzbudziły szczególnie zainteresowane wśród dzieci, które próbowały je złapać, żeby lepiej im się przyjrzeć.

  Galareta po kostki

  Sprawą zainteresowały się lokalne media. Setki tysięcy drobnych meduz wypełniły wody zatoki, budząc prawdziwą sensację. Tak sprawę tę opisywał Dmitrij Fiodorow, naoczny świadek i korespondent radia "Mówi Moskwa":

  - W tej zatoce mamy do czynienia z prawdziwą inwazją meduz. Są drobne i jasnobiałe, ale całymi płatami rozlewają się po powierzchni wody - poinformował. - Otoczyły łodzie i jachty, przez co te wyglądają jak skute ze wszystkich stron lodem. Wiele osób próbuje je złowić, ale to trudne zadanie - dodał.

  Inwazję meduz poprzedziła gwałtowna burza, która doprowadziła do tego, że te drobne parzydełkowce stłoczyły się u brzegu.

  Szkliste ciałka z jadem

  Meduzy wyglądają bardzo niepozornie.  W 95 procentach składają się z wody i są delikatne, miękkie i przejrzyste.

  Obecnie wyróżniamy około 200 gatunków meduz, z czego te największe ważą do 200 kg. Średnica ich parasola dochodzi do 2,5 m. Najmniejsze mają wielkość dochodzącą do 1-3 cm.

  Na długich wiciach meduz umieszczone są parzydełka, które chronią delikatny szkielet. Oprócz pełnienia funkcji ochronnych, parzydełka umożliwiają zdobywanie pożywienia. Należy pamiętać, że meduzy są drapieżnikami.

  Komórka parzydełkowa wypełniona jest cieczą paraliżującą. Podczas kontaktu z tkanką meduza wystrzeliwuje toksyczny jad z prędkością blisko 3 m/s. Na szczęście krymskie meduzy nie stanowią dużego zagrożenia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Nie meduzt
  To Ukraińcy przebrani za meduzy odbijają Krym
  ~burro /2018-01-23 00:11

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...