Informacje
 • Inwazja kątników olbrzymich w Wielkiej Brytanii

  25-09-2015 20:15 Może i ciebie czeka niezapowiedziana wizyta?

  Kątnik olbrzymi

  Flickr (CC BY 2.0) / Tyler Ingram

  Możesz zauważyć ich odnóża wystające na przykład z dziury w ścianie lub wyczołgujące się spod framug i drzwi. Jednak to mieszkańcy Wielkiej Brytanii mają prawdziwe powody do strachu. Po mokrym lecie w ich domach pojawiły się kątniki olbrzymie, które należą do największych pająków w Europie.

  Ogromne pająki nawiedziły Wielką Brytanię. Szczególnie aktywnym okresem dla tych stworzeń jest jesień, gdyż to właśnie wtedy samce poszukują partnerek. A ze względu na dość mokre lato w Wielkiej Brytanii znacząco wzrosła liczba tych stworzeń.

  Pająki wielkości myszy

  Inwazja kątników olbrzymich to rzeczywistość Brytyjczyków zaskoczonych i przerażonych obecnością nowych ośmionożnych lokatorów. Mieszkańcy miasta Macclesfield zadrżeli z obawy, że pająki wielkości myszy, z którymi mieli do czynienia, szukają w ich domach odpowiedniego miejsca do złożenia setek jaj.

  Kątniki olbrzymie należą do największych pająków w Europie, a rozpiętość ich odnóży może wynosić nawet 9,5 cm. Mieszkańcy miasta Macclesfield twierdzą jednak, że widzieli nawet 17-centymetrowe osobniki. Pająki lubią przebywać w ciemnych szczelinach, dlatego często można je znaleźć za kominkiem lub pod kanapą czy nawet w wannie.

  Golden Retriever wśród pająków

  - Kątniki olbrzymie to Golden Retrievery pajęczego świata, ponieważ są dużo mniej nieśmiałe niż ich krewni - powiedział arachnolog Chris Ayre.

  Ugryzienie tych znanych ze swoich długich nóg i owłosionego ciała wielkich pająków domowych jest podobne do użądlenia pszczoły, jednak ich kły nie są często wystarczająco długie, aby przebić ludzką skórę.

  Historie mrożące krew w żyłach

  Jeden z mieszkańcow Macclesfield Nick Oldham opowiadał, że widział czającego się w kącie niemal 20-centymetrowego pająka, na widok którego jego syn okropnie się przeraził.

  Inny mieszkaniec miasteczka Kris Clare mówił, że jego żona była ścigana przez gigantycznego pająka z pokoju do pokoju. A Bethan Tuckman przestraszyła się na widok 10-centymetrowego kątnika, po czym wpadła w panikę, gdy zdała sobie sprawę, że otaczają ją co najmniej trzy takie osobniki.

  Mówi się, że samce zjadają nici pozostawionych przez żeńskie osobniki, żeby przekonać się, czy mają do czynienia z tym samym gatunkiem. Dlatego, aby pająki nie zadomowiły się w naszych domach, należy regularnie ścierać kurz. W ten sposób możemy zapobiec niechcianym odwiedzinom.

  Jeżeli i was ścigają po domu takie ośmionożne potwory, wysyłajcie zdjęcia lub filmy na Kontakt 24.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Katniki olbrzymie
  Niestety już mogę wypowiedzieć się w tym temacie.... Pająki te namilnie odwiedzają nasze mieszkanie... Znajdujemy je w niecodziennych miejscach... Np.podczas robienia śniadania pająk spacerowal po płycie kuchenki, wieczorem zaś jeszcze większy osobnik przypodobal sobie miejsce pod uchwytem szuflady na szafie... Osobiście cierpię na arachnofobię i gdy zobaczę pająka w swoim otoczeniu potrafię dostać gorazki, wymiotowac i bać się do tego stopnia ze nie potafie usnąć w nocy...
  ~monika_2901 /2015-09-25 22:41
 • mam tak samo
  U mnie (zachodnia Polska) od kilku lat co roku w domu gnieżdżą się kątniki, są naprawdę okropne, pod każdym kamieniem w ogródku, nie mówiąc już o piwnicy….
  ~dawid /2015-09-25 22:35
 • Ten pajaki ohyda
  U nas są wiele takich,nie dawna się przeprowadzilismy a tu nagle Ohyda niespodzianka :( z Edinburgh
  ~Gosia /2015-09-25 22:30
 • ten sam
  Ja mam pod poducha karaluchy 25 centymetrowe,gdy zasypiam,wchodza mi do nosa ich odwłoki, a rano budza mnie dokładnie o siódmej chodząc mi po glowie ,uwielbiam je sa takie sympatyczne
  ~bumel /2015-09-25 21:30
 • ładne długie nóżki
  ja chyba parę zjadłam całkiem nieświadoma, nie zabijam pająków, łaaapię je i wyrzucam na zewnątrz ale one wrzcaja, nic do nich nie mam, są do zniesienia.
  ~Zosia /2015-09-25 21:14

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...