Informacje
 • Inwazja kątników olbrzymich w Wielkiej Brytanii

  25-09-2015 20:15 Może i ciebie czeka niezapowiedziana wizyta?

  Kątnik olbrzymi

  Flickr (CC BY 2.0) / Tyler Ingram

  Możesz zauważyć ich odnóża wystające na przykład z dziury w ścianie lub wyczołgujące się spod framug i drzwi. Jednak to mieszkańcy Wielkiej Brytanii mają prawdziwe powody do strachu. Po mokrym lecie w ich domach pojawiły się kątniki olbrzymie, które należą do największych pająków w Europie.

  Ogromne pająki nawiedziły Wielką Brytanię. Szczególnie aktywnym okresem dla tych stworzeń jest jesień, gdyż to właśnie wtedy samce poszukują partnerek. A ze względu na dość mokre lato w Wielkiej Brytanii znacząco wzrosła liczba tych stworzeń.

  Pająki wielkości myszy

  Inwazja kątników olbrzymich to rzeczywistość Brytyjczyków zaskoczonych i przerażonych obecnością nowych ośmionożnych lokatorów. Mieszkańcy miasta Macclesfield zadrżeli z obawy, że pająki wielkości myszy, z którymi mieli do czynienia, szukają w ich domach odpowiedniego miejsca do złożenia setek jaj.

  Kątniki olbrzymie należą do największych pająków w Europie, a rozpiętość ich odnóży może wynosić nawet 9,5 cm. Mieszkańcy miasta Macclesfield twierdzą jednak, że widzieli nawet 17-centymetrowe osobniki. Pająki lubią przebywać w ciemnych szczelinach, dlatego często można je znaleźć za kominkiem lub pod kanapą czy nawet w wannie.

  Golden Retriever wśród pająków

  - Kątniki olbrzymie to Golden Retrievery pajęczego świata, ponieważ są dużo mniej nieśmiałe niż ich krewni - powiedział arachnolog Chris Ayre.

  Ugryzienie tych znanych ze swoich długich nóg i owłosionego ciała wielkich pająków domowych jest podobne do użądlenia pszczoły, jednak ich kły nie są często wystarczająco długie, aby przebić ludzką skórę.

  Historie mrożące krew w żyłach

  Jeden z mieszkańcow Macclesfield Nick Oldham opowiadał, że widział czającego się w kącie niemal 20-centymetrowego pająka, na widok którego jego syn okropnie się przeraził.

  Inny mieszkaniec miasteczka Kris Clare mówił, że jego żona była ścigana przez gigantycznego pająka z pokoju do pokoju. A Bethan Tuckman przestraszyła się na widok 10-centymetrowego kątnika, po czym wpadła w panikę, gdy zdała sobie sprawę, że otaczają ją co najmniej trzy takie osobniki.

  Mówi się, że samce zjadają nici pozostawionych przez żeńskie osobniki, żeby przekonać się, czy mają do czynienia z tym samym gatunkiem. Dlatego, aby pająki nie zadomowiły się w naszych domach, należy regularnie ścierać kurz. W ten sposób możemy zapobiec niechcianym odwiedzinom.

  Jeżeli i was ścigają po domu takie ośmionożne potwory, wysyłajcie zdjęcia lub filmy na Kontakt 24.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • W innych krajach tez plaga
  W holandii tez sie pojawily te ogromne pajaki
  ~Kos /2015-09-26 09:21
 • w Polsce też w tym roku jest ich mnóstwo
  praktycznie codziennie znajdujemy 1-2 takie wielkie pająki u siebie w domu, aż się dziwimy że taki wysyp. Nakrywamy je plastikowym pojemnikiem i mąż je wynosi (każę mu daleko od domu!), ale co rusz wchodzą nowe - mam parterowy dom i drzwi tarasowe non stop otwarte ze względu na psy. W efekcie mam psy i pająki :-) Duże, brzydkie (pająki oczywiście), ale nic nikomu nie zrobiły - chyba sie bardziej bboją nas niż my ich (ja się jednak trochę boję!).
  ~Baba /2015-09-26 08:59
 • Towarzysz kąpieli
  Witam. Mieszkam w Swansea, i tutaj również mam tych pająków pod dostatkiem. Jednak kiedy mieszkałem w Llanelli, co rano w wannie, umywalce albo zlewie miałem nieproszonego gościa. Na początku to był szok, bo nie wiedziałem którą drogą mógł się dostać, skoro okna i drzwi były pozamykane. Jednak prawdziwe zdziwienie dopadło mnie, kiedy z ramy drzwi do ogrodu wypadło dwunasto centymetrowe "coś" o wyglądzie stonogo/skorka. Sąsiad oznajmił, że to "coś" to z tłumacząc z języka angielskiego "piaskowy robak". Są nieszkodliwe, ale poradził aby przed zabawą dziecka sprawdzać zabawki w piaskownicy. Oprócz tych, w Llanelli mieliśmy jeszcze pająki o jaskrawych kolorach żółtych, czerwonych i zielonych. Jednak prawdziwą plagą były niczego nie bojące się dziesiątki szczurów. Jedno co dobre, jest tu mokry klimat, ale latającego robactwa prawie nie ma. A znienawidzony przeze mnie komar na szczęście jest w ogóle nie spotykany.
  ~Anonim /2015-09-26 08:28
 • Takiego dużego zarąbałem w mieszkaniu.
  Biegał szybko ale go ubiłem a potem zmierzyłem. Rozpiętość nóg 9,5 -10 cm, odwłok ok 2 cm długi 1,5 szeroki. Grubość nogi przy odwłoku 1 - 1,5 milimetra. I zarąbię każde stworzenie, nawet będące pod ochroną, które powazy się najść moje mieszkanie. Frajerzy zaś, kochający (w imię "boże") wszystko co żywe, niech wynajmuja im pokoje. Hahahaha.
  GRUPA HENOCHA Warszawa /2015-09-26 03:26
 • Mysz
  Takiego niedawno zatluklem. Rzeczywiscie byl wielkosci malej myszy.
  you /2015-09-26 03:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...