Informacje
 • Inwazja kątników olbrzymich w Wielkiej Brytanii

  25-09-2015 20:15 Może i ciebie czeka niezapowiedziana wizyta?

  Kątnik olbrzymi

  Flickr (CC BY 2.0) / Tyler Ingram

  Możesz zauważyć ich odnóża wystające na przykład z dziury w ścianie lub wyczołgujące się spod framug i drzwi. Jednak to mieszkańcy Wielkiej Brytanii mają prawdziwe powody do strachu. Po mokrym lecie w ich domach pojawiły się kątniki olbrzymie, które należą do największych pająków w Europie.

  Ogromne pająki nawiedziły Wielką Brytanię. Szczególnie aktywnym okresem dla tych stworzeń jest jesień, gdyż to właśnie wtedy samce poszukują partnerek. A ze względu na dość mokre lato w Wielkiej Brytanii znacząco wzrosła liczba tych stworzeń.

  Pająki wielkości myszy

  Inwazja kątników olbrzymich to rzeczywistość Brytyjczyków zaskoczonych i przerażonych obecnością nowych ośmionożnych lokatorów. Mieszkańcy miasta Macclesfield zadrżeli z obawy, że pająki wielkości myszy, z którymi mieli do czynienia, szukają w ich domach odpowiedniego miejsca do złożenia setek jaj.

  Kątniki olbrzymie należą do największych pająków w Europie, a rozpiętość ich odnóży może wynosić nawet 9,5 cm. Mieszkańcy miasta Macclesfield twierdzą jednak, że widzieli nawet 17-centymetrowe osobniki. Pająki lubią przebywać w ciemnych szczelinach, dlatego często można je znaleźć za kominkiem lub pod kanapą czy nawet w wannie.

  Golden Retriever wśród pająków

  - Kątniki olbrzymie to Golden Retrievery pajęczego świata, ponieważ są dużo mniej nieśmiałe niż ich krewni - powiedział arachnolog Chris Ayre.

  Ugryzienie tych znanych ze swoich długich nóg i owłosionego ciała wielkich pająków domowych jest podobne do użądlenia pszczoły, jednak ich kły nie są często wystarczająco długie, aby przebić ludzką skórę.

  Historie mrożące krew w żyłach

  Jeden z mieszkańcow Macclesfield Nick Oldham opowiadał, że widział czającego się w kącie niemal 20-centymetrowego pająka, na widok którego jego syn okropnie się przeraził.

  Inny mieszkaniec miasteczka Kris Clare mówił, że jego żona była ścigana przez gigantycznego pająka z pokoju do pokoju. A Bethan Tuckman przestraszyła się na widok 10-centymetrowego kątnika, po czym wpadła w panikę, gdy zdała sobie sprawę, że otaczają ją co najmniej trzy takie osobniki.

  Mówi się, że samce zjadają nici pozostawionych przez żeńskie osobniki, żeby przekonać się, czy mają do czynienia z tym samym gatunkiem. Dlatego, aby pająki nie zadomowiły się w naszych domach, należy regularnie ścierać kurz. W ten sposób możemy zapobiec niechcianym odwiedzinom.

  Jeżeli i was ścigają po domu takie ośmionożne potwory, wysyłajcie zdjęcia lub filmy na Kontakt 24.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Kątnik olbrzymi w Polsce
  Znalazłem takiego u siebie w domu
  ~Mickey 123 /2019-09-06 15:01
 • 123
  wystarczy myc i sprzatac płynami a rybiki znikna pajaki i robactwo zabijac
  kunta kinte /2016-11-28 22:18
 • Pająki
  Szczęśliwy ten dom,gdzie pająki są :)
  ~Tolerancyjna /2015-09-26 13:31
 • Robienie cyrku z niczego
  Mieszkam we Francji pod Paryżem, w łazience z której przechodzi się do mojego pokoju 5 kątników olbrzymich. Na początku strach, bo w Polsce takiej wielkości pająk to rzadkośc, chłopak powiedział żeby je zostawic. Rzeczywiście jak się poczyta na necie to jedzą one RYBIKI te co mieszkają w łazienkach i INNE PAJĄKI, karaluchy itp. Po chwili nie mieliśmy już żadnych małych pająków tylko te duże, które ani razu do nas nie podeszły, b. boją się ludzi, jak się tylko zapala światło to stoją przerażone albo uciekają się schowac. Jak jeden siedział u nas nad łóżkiem to się na niego dmuchnęło dwa razy, poszedł na inny koniec pokoju. Bardzo przyjazne pajączki, polecam nie zabijac, serio nic nie przeszkadzają, pozbywają się rybików i tych fuj małych pajączków co robią sieci wszędzie. A od człowieka trzymają się z daleka. :)
  ~anka /2015-09-26 11:38
 • Niesprawdzone dane
  Nie wiem kto pisał ten artykuł ale powiela dawno obalone mity. "jednak ich kły nie są często wystarczająco długie, aby przebić ludzką skórę." zostało obalone przez Pogrmców Mitów na samym początku ich kariery. Okazuje się że nawet zwykły kątnik ten malutki potrafi przebić się przez pierwszą warstwę skóry, a co dopiero taki byk.
  ~Buster /2015-09-26 09:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....