Informacje
 • Intensywne opady, ryzyko powodzi i lawin błotnych. Gwałtowna pogoda w Hiszpanii

  10-09-2019 18:22 Może potrwać do końca tygodnia

  Wschodnie regiony Hiszpanii doświadczyły w nocy z poniedziałku na wtorek silnej burzy z piorunami. W wielu regionach obowiązują ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu i wysokimi falami. Według amerykańskich meteorologów gwałtowna pogoda może utrzymać się nad Hiszpanią do końca tygodnia.

  W nocy z poniedziałku na wtorek przez północno-wschodnie regiony Hiszpanii przetoczyła się potężna burza. Według hiszpańskich meteorologów w portach Barcelony i w Badalonie wiało z prędkością niemal 60-70 kilometrów na godzinę.

  Przygotowani

  Służby ratunkowe były przygotowane na nadejście gwałtownej pogody. Jak poinformowali strażacy z Katalonii, "burza, która pojawiła się w regionie, była mniej intensywna niż wszystko na to zapowiadało". Dlatego pojawiło się tylko kilka, niezbyt poważnych interwencji. W gminach Sant Boi de Llobregat, Sant Pere Pescador i Tordera ponad sześć tysięcy odbiorców zostało pozbawionych energii elektrycznej.

  Na północno-wschodnich krańcach Hiszpanii obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne przed intensywnym deszczem. Synoptycy twierdzą, że w ciągu godziny może tam spaść nawet 90 litrów deszczu na metr kwadratowy. W strefie północno-wschodniego wybrzeża obowiązują alarmy drugiego stopnia przed wysokimi falami.

  Prognozy AccuWeather

  Amerykańscy meteorolodzy z AccuWeather podali, że podobne zjawiska mogą trwać do końca tygodnia. W środę system burzowy ma rozciągać się na południe i objąć swoim zasięgiem regiony od Barcelony po Murcję i Baleary.

  W czwartek strefa gwałtownej pogody ma sięgnąć Walencji. Ulewy z wyładowaniami atmosferycznymi będą rozprzestrzeniać się na południe i zachód docierając do Almerii i Malagi.

  W piątek najsilniejsze opady powrócą do Murcji i Walencji, gdzie zwiększy się ryzyko kolejnych powodzi i związanych z niekorzystna aurą utrudnień komunikacyjnych.

  Do weekendu ulewy powrócą do Barcelony. Kolejne silne opady pojawią się także na Balearach i w regionach na południe od Walencji. Według AccuWeather całkowita suma opadów w weekend we wschodnich regionach Hiszpanii może wynieść średnio do 100-200 litrów na metr kwadratowy. Tymczasem średnia suma opadów, jakie występują tam przez cały wrzesień waha się między 25 a 75 l/mkw.

  Z powodu intensywnych, kilkudniowych opadów meteorolodzy z AccuWeather ostrzegli, że w regionie mogą pojawiać się powodzie i lawiny błotne.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...