Informacje
 • "Imperium połamanych skał". Zagadka lokalizacji Machu Picchu rozwiązana

  26-09-2019 17:37 Od dawna interesowała badaczy

  Tajemnica Machu Picchu

  Diego Delso/ Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

  Przyczyna lokalizacji miasta Machu Picchu od dawna frapowała naukowców. Według najnowszych badań rozwiązanie zagadki leży głęboko pod powierzchnią ziemi - na poziomie płyt tektonicznych.

  Machu Picchu jest równie piękne, co trudne do zdobycia. Położone na wysokości około 2400 metrów nad poziomem morza w peruwiańskich Andach, otoczone z trzech stron stromymi zboczami, w okolicy rzeki Urubamba - od dekad frapowało naukowców. Przez długie lata zastanawiali się, dlaczego Inkowie wybrali właśnie taką lokalizację miasta.

  Teraz doszukali się pierwszej poszlaki, a wyniki swojej analizy zaprezentowali na dorocznym spotkaniu Geological Society of America.

  Wniknąć wgłąb

  Okazuje się, że sekret może tkwić głęboko pod zabytkowym sanktuarium - na poziomie litosfery, gdzie znajdują się płyty tektoniczne. Konkretnie chodzi o ich uskoki, czyli struktury tektoniczne powstałe wskutek pęknięcia mas skalnych i ich przemieszczenia. Dzięki nim przez miliony lat na powierzchni ziemi nagromadziły się duże ilości kamienia, które posłużyły Inkom za materiały budowlane.

  Niektóre z kamieni składających się na budowle Machu Picchu są ze sobą tak szczelnie połączone, nawet bez zaprawy, że nie widać żadnych przerw w poszczególnych elementach.

  - Lokalizacja Machu Picchu nie jest przypadkiem - twierdzi geolog Rualdo Menegat z uniwersytetu stanowego brazylijskiego stanu Rio Grande do Sul. - Nie byłoby możliwe zbudowanie takiego miasta w wysokich górach, gdyby nie podłoże.

  "Imperium połamanych skał"

  Łącząc dane pochodzące ze zdjęć satelitarnych i pomiarów terenowych Menegat i jego koledzy zaznaczyli na mapie pęknięcia pod miastem Inków. Niektóre ze zidentyfikowanych przez badaczy uskoków rozciągają się na długości do 175 kilometrów.

  Naukowcy twierdzą, że na mapie można narysować znak X wyznaczający miejsce spotkania uskoków. W nim stykają się uskoki biegnące na cztery strony: północny wschód, południowy zachód, północny zachód i południowy wschód. Jak dodają specjaliści, inne miasta Inków, w tym Ollantaytambo, Pisac i Cusco, znajdują się na podobnych skrzyżowaniach.

  - Machu Picchu wyraźnie pokazuje nam, że cywilizacja Inków była imperium połamanych skał - powiedział Menegat.

  Według badaczy nawet budynki i schody w mieście w pewnym stopniu odzwierciedlają uskoki pod nimi.

  - Układ wyraźnie odzwierciedla matrycę pęknięć leżącą u podstaw tego miejsca - mówi Menegat.

  Mistrzowie budownictwa

  Inkowie zbudowali tu miasto nie tylko dlatego, że mieli zapewniony zasób materiałów budowlanych na grzbiecie górskim. Dzięki uskokom i kamieniom powstała tam naturalna kanalizacja, którą odprowadzała wody deszczowe. To też jeden z powodów, dla których Machu Picchu jest do dziś tak dobrze zachowane i przyciąga rocznie ponad 1,5 miliona turystów.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ale skad Inkowie wiedzieli gdzie te uskoki sa?
  bez map, odwiertow, zdjec satelitarnych....
  ~Wuj /2019-09-27 12:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...