Informacje
 • Huragan Ophelia w drodze do Europy. Stał się silniejszy

  13-10-2017 09:11 Towarzyszy mu wiatr do 170 kilometrów na godzinę

  Huragan Ophelia zmierza w kierunku Europy

  Foto: NHC NOAA; Film: TVN24

  Ophelia zyskała na sile i dalej przemieszcza się w kierunku Europy. Do Irlandii dotrze w niedzielę wieczorem lub w poniedziałek rano.

  Ophelia stała się już huraganem drugiego stopnia w skali Saffira-Simpsona. To już dziesiąty huragan, który uformował się w tym roku na Atlantyku.

  Prędkość wiatru towarzyszącego Ophelii dochodzi do około 170 kilometrów na godzinę. Huragan w piątek rano znajdował się na południowy zachód od Azorów. Ophelia przesuwa się na północny wschód z prędkością około 11 kilometrów na godzinę.

  - Muśnie tylko Portugalię, powędruje sobie więc na północny wschód z Atlantyku - powiedział prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

  W niedzielę wieczorem, lub w poniedziałek rano Ophelia dotrze do Irlandii. Wtedy porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 150 km/h. Groźne będą też bardzo intensywne, ulewne opady deszczu.

  Dobre wiadomości dla Polski

  Na południe od Polski znajduje się wyż.

  Między tym układem wysokiego ciśnienia a Ophelią wytworzy się bardzo ciepła cyrkulacja powietrza. To sprowadzi z południowego zachodu powietrze z Afryki. Dotrze ono najpierw do Hiszpanii, potem do Niemiec i wreszcie do Polski.

  W poniedziałek temperatura na południowym zachodzie kraju może dojść nawet do 23 stopni Celsjusza.

  Nie powinna przynieść większych szkód

  Naukowcy przewidują, że Ophelia nie stworzy większego zagrożenia dla Portugalii i Hiszpanii, choć może przynieść ze sobą obfite opady deszczu i wysokie fale. Zanim zbliży się do wybrzeży Wielkiej Brytanii na początku kolejnego tygodnia, osłabnie.

  Dodatkowo wraz z Ophelią nadejdzie ciepłe powietrze znad Atlantyku, dlatego temperatura powietrza w Wielkiej Brytanii znacznie wzrośnie, termometry mogą pokazać o 4-6 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

  Obejrzyj cały materiał tutaj:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ophelia
  Narazie cisza przed burzanNawet lisc nie drgnie na drzewach. Jest 22.47 irl czasu.Miejscowosc Tramore,co Waterford.Poludniowe wybrzerze. Morze nie jest jeszcze wzburzone. Pierwszy raz mam takiego stracha.Wszedzie alarm czerwony.
  ~Fasola81 /2017-10-15 23:52
 • Ophelia nie taka "zła"
  właśnie dostałem ostrzeżenie od met office
  "Yellow Warning of Wind for Northern Ireland : County Antrim, County Londonderry, County Tyrone, County Down, County Armagh & County Fermanagh valid from 0005 Tue 17 Oct to 1800 Tue 17 Oct"
  żółte więc Ophelia nie taka zła?!
  ~pepe /2017-10-13 12:13
 • Mikrofale
  Oko Moskwy- radar mikrofalowy
  System HARP- również radar mikrofalowy
  Oba mogą wprowadzać zmiany ciśnienia w stratosferze generując zmiany, więc zastanówcie się nad tym
  ~majorek /2017-10-13 12:06
 • Tak
  @Kim

  To naturalna trasa huraganu, który zwykle zawsze zakręca w tym kierunku. Co więcej ominie on zarówno Hiszpanię, jak i Portugalię i skieruje się na Irlandię.

  No, ale idiotów od teorii spiskowych nie brakuje.
  ~meteo /2017-10-12 11:29
 • Nie ciekawe
  @~Kim
  Zdejmij czapeczkę foliarzu, czas się opamiętać. Niby jakie miałoby to być zjawisko, jeśli nie naturalne? Sugerujesz że jakieś mocarstwo chciałoby wywrzeć wpływ huraganem? Na kogo niby? Portugalię? Hiszpanię? A może Katalonię, która jest skryta głęboko na kontynencie? Proszę Cię... czas skończyć podstawówkę, pakuj worek na jutro dzieciaku :D
  ~Antyfoliarz /2017-10-12 10:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...