Informacje
 • Huragan Lorenzo sunie przez Ocean Atlantycki. Może uderzyć w Azory

  29-09-2019 19:59 Ma czwartą kategorię w skali Saffira-Simpsona
  Prognozowana trasa przejścia burzy tropikalnej Sebastien (Ventusky.com) Foto: NOAA | Video: Ventusky.com

  Na Oceanie Atlantyckim znajduje się huragan Lorenzo, któremu towarzyszą porywy wiatru dochodzące do 230 kilometrów na godzinę. To oznacza, że ma czwartą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Na drodze żywiołu znajdują się Azory.

  Przez Ocean Atlantycki na północ z prędkością 17 kilometrów na godzinę zmierza huragan Lorenzo. Towarzyszą mu porywy wiatru osiągające prędkość do 230 km/h, co oznacza, że żywioł ma czwartą kategorię w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona. Jak prognozują synoptycy z Narodowej Służby Pogodowej (NWS), w ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin Lorenzo będzie poruszać się szybciej.

  Niesie ulewny deszcz

  W niedzielę wieczorem czasu polskiego huragan znajdował się 2115 kilometrów na południowy zachód od archipelagu Azorów, należącego do Portugalii.

  Według prognoz, Lorenzo na zachodzie Azorów we wtorek i środę przyniesie opady deszczu od 75 do 150 litrów wody na metr kwadratowy, które mogą powodować zagrażające życiu błyskawiczne powodzie.

  Portugalska agencja meteorologiczna IPMA opublikowała w niedzielę oświadczenie z którego wynika, że prawdopodobieństwo uderzenia huraganu w Azory wynosi ponad 80 procent. Oko huraganu kategorii czwartej może przejść bardzo blisko archipelagu w środę, osiągając prędkość porywów wiatru dochodzącą do 200 kilometrów na godzinę.

  Zdaniem IPMA najbardziej narażone są wyspy Flores i Corvo, ale także Sao Jorge, Pico, Graciosa, Faial oraz Terceira.

  Gdzie pójdzie dalej?

  Po ominięciu Azorów wejdzie w interakcję z burzą znajdującą się na południe od Grenlandii. Burza ta wypchnie Lorenzo na północny wschód, jednak przed dotarciem do Wielkiej Brytanii może skierować go na północ.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...