Informacje
 • Haiyan dotarł do Chin. Są pierwsze ofiary

  11-11-2013 16:24 Wcześniej potężny tajfun spustoszył Filipiny i Wietnam

  Haiyan najpierw spustoszył Filipiny, później natarł na Wietnam, a teraz nadciągnął nad Chiny. Chociaż wiatr traci na sile, to nadal stwarza ogromne zagrożenie. W Chinach są już pierwsze ofiary tajfunu.

  Żywioł w poniedziałkowe popołudnie naszego czasu uderzył w południową część Chin i zabił tam cztery osoby. Jednak od czasu, kiedy dotarł na ląd, prędkość towarzyszącego mu wiatru gwałtownie spada.

  Ulewne deszcze, które towarzyszą tajfunowi, zagrażają centralnym i południowym prowincjom tego kraju. Opady spowodowały już spore powodzie, w efekcie czego zniszczona została duża część infrastruktury.

  Ewakuacja tysięcy osób

  Na południu kraju od kilkunastu godzin mieszkańcy zmagają się z potężnymi ulewami deszczu, komunikację utrudniają podtopienia i powalone drzewa. Ze względu na sztorm statki utknęły w portach. Sytuacja stworzyła zagrożenie dla tysięcy osób, dotychczas władze postanowiły ewakuować 8 tys. mieszkańców.

  Opuścił Wietnam

  Wietnamskie służby meteorologiczne poinformowały, że wichura znacznie osłabła i nie jest już tak groźna jak wcześniej. Przedstawiciel urzędu turystyki powiedział niemieckiej agencji dpa, że żaden z zagranicznych turystów nie ucierpiał na skutek wichury i żadnemu żywioł nie zagraża.

  Władze Wietnamu podały, że zanim Haiyan zmienił kierunek na północny, w środkowej części kraju ewakuowano w bezpieczne miejsca 800 tys. ludzi.

  Tysiące ofiar żywiołu

  W piątek tajfun Haiyan uderzył w Filipiny i spowodował tam tysiące ofiar a także ogromne zniszczenia. Policja mówi nawet o 10 tysiącach zabitych.

  Na terenach dotkniętych przez żywioł panuje chaos, szerzą się grabieże, brakuje żywności, wody pitnej, leków i namiotów.

  CZYTAJ WIĘCEJ O DRAMATYCZNEJ SYTUACJI NA FILIPINACH

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...