Informacje
 • Gwałtowna pogoda w Europie nie odpuszcza. Śnieżyce, wichury, ulewy

  17-11-2019 08:27 Kolejny dzień pogodowych zawirowań

  Sobota była kolejnym dniem z gwałtowną pogodą na południu Europy. W Chorwacji wiatr łamał drzewa i wywracał łodzie. W Austrii i Hiszpanii utrudnienia sprawiały intensywne opady deszczu. Synoptycy wydali alerty meteorologiczne.

  W Chorwacji w sobotę usuwano skutki wichury, która nawiedziła ten kraj w piątek. W mieście Umag, położonym na wybrzeżu półwyspu Istria, podmuchy łamały drzewa, zatapiały łodzie i zrywały dachy.

  Strażacy pomagali mieszkańcom naprawiać uszkodzenia. Noc z piątku na sobotę przyniosła im sporo pracy przy wypompowywaniu wody z domów i sprzątaniu połamanych gałęzi. Nikt nie został ranny, ale występowały utrudnienia w ruchu promów.

  Porywisty wiatr

  To nie koniec gwałtownej pogody w Chorwacji. Służba meteorologiczna kraju (DHMZ) wydała na niedzielę czerwone, pomarańczowe i żółte alerty dla niemal wszystkich regionów kraju. W strefie przybrzeżnej spodziewane są porywy wiatru dochodzące do 130 kilometrów na godzinę. Oprócz tego synoptycy zapowiadają ulewy i burze.

  Kolejny dzień zimowej pogody w Austrii

  Od kilku dni w Austrii panuje zimowa pogoda, która utrudnia funkcjonowanie mieszkańcom. W sobotę w Tyrolu Wschodnim tysiące domów pozostawało bez prądu, a kilkanaście dróg zostało zamkniętych ze względów bezpieczeństwa.

  Śnieg ma być jednak zastąpiony przez deszcz - meteorolodzy od niedzieli do wtorku przewidują ulewy dla Tyrolu Wschodniego, a także dla północnej części Karyntii. Problemem mogą być łamiące się drzewa, powodzie i lawiny błotne. Pogoda ma poprawić się dopiero w środę.

  Hiszpania z deszczem i śniegiem

  Według informacji lokalnych mediów, w sobotę na ponad 110 drogach w Hiszpanii występowały utrudnienia związane z opadami śniegu. 17 z nich było nieprzejezdnych. Największe problemy występowały w regionach górskich.

  W prowincjach Nawarra i Kantabrii zagrożenie stwarzał ulewny deszcz. Meteorolodzy ostrzegali, że może tam spaść do 40 litrów wody na metr kwadratowy.

  Na Wyspach Kanaryjskich prognozowane były fale o wysokości od czterech do pięciu metrów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...