Informacje
 • Greta Thunberg dopłynęła do Nowego Jorku. "Wreszcie na miejscu"

  29-08-2019 16:59 Koniec długiej podróży

  Greta Thunberg, szwedzka aktywistka klimatyczna, zakończyła "bezemisyjny rejs" przez Atlantyk. Szesnastolatka dotarła do Nowego Jorku, gdzie odbędzie się szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych.

  Szesnastoletnia aktywistka na rzecz zmian klimatu Greta Thunberg dotarła w środę do Nowego Jorku po odbyciu 15-dniowego "bezemisyjnego" rejsu przez Atlantyk.

  "Wreszcie na miejscu. Dziękuję wszystkim, którzy przybyli do Plymouth i tym, którzy przywitali mnie w Nowym Jorku. Teraz przez kilka dni będę odpoczywać, a w piątek wezmę udział w pikiecie przed siedzibą ONZ" - napisała Thunberg na Twitterze.


  "Musimy sprostać wymaganiom ludzi na całym świecie"

  Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres przywitał aktywistkę na Twitterze.

  "Determinacja i wytrwałość, którą pokazałaś podczas podróży, powinna dopingować nas wszystkich do tego, by wziąć udział w szczycie w przyszłym miesiącu. Musimy sprostać wymaganiom ludzi na całym świecie i zająć się globalnym kryzysem klimatycznym" - napisał Guterres.

  Szczyt ONZ Climate Acction Summit odbędzie się w Nowym Jorku 23 września.


  "Bezemisyjna podróż"

  Do Nowego Jorku Thunberg miała dotrzeć już we wtorek, jednak sztorm, jaki rozszalał się na wodach Nowej Szkocji w poniedziałek, wydłużył podróż.

  Podróż Thunberg rozpoczęła się w środę 14 sierpnia w Plymouth w Wielkiej Brytanii. Wtedy to 16-latka weszła na pokład Malizii II, by dotrzeć na szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wybrała jacht - wyposażony w panele słoneczne i podwodne turbiny - zamiast samolotu, by pozostawić jak najmniejszy ślad węglowy swojej podróży.

  - Nie ma tu pryszniców ani toalet, do wypróżniania posłuży niebieskie wiadro - powiedział na początku sierpnia kapitan łodzi.

  Według niemieckiego tabloidu "Bild" podróż szwedzkiej aktywistki klimatycznej Grety Thunberg do Nowego Jorku przez Atlantyk wcale nie jest bezemisyjna. Zdaniem bulwarówki podróż obciąży klimat w większym stopniu niż wcześniej myślano. >>> CZYTAJ WIĘCEJ

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • taaaa...
  a tatuś i sporo ekipy samolotem... no bo przecież ktoś musi spowrotem jacht do szwecji bo panna już sił nie będzie miała i wróci - ajakże - samolotem... Ale eko ściema eko terrorystów... tylko kassa kassa...
  ~RabBinLadden /2019-08-29 11:35
 • przesuwanie problemu dalej
  Jacht Grety będzie odprowadzony na drugą stronę Atlantyku z pomocą przez dwóch żeglarzy którzy przylecą samolotem do Ameryki. Para, która ich tu przetransportowała wróci do domu do Europy samolotem, żeby odpocząć po rejsie.
  Ten wyczyn pod publikę kosztuje środowisko więcej emisji CO2, niż gdyby sama wzięła samolot.
  ~realista /2019-08-28 18:16

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...