Informacje
 • Greckie lasy w ogniu. Ewakuacja kolejnych wiosek, wieje silny wiatr

  20-05-2021 17:42 Ogień się rozprzestrzenia

  Pożary rozprzestrzeniają się po Grecji. Spłonęło już 80 kilometrów kwadratowych lasów. Dym i zanieczyszczenia powietrza są wyczuwalne w położonych kilkadziesiąt kilometrów dalej Atenach.

  Pożar wybuchł w środę wieczorem w małej nadmorskiej miejscowości nad Zatoką Koryncką, w odległości około 90 kilometrów od stolicy kraju – Aten.

  Straż pożarna poinformowała, że do walki z ogniem rozdysponowano 80 wozów strażackich z ponad 200 strażakami, 17 samolotów i śmigłowiec.

  "Przed nami trudna noc"

  Wiceminister ochrony ludności Nikos Hardalias przekazał w czwartek, że z powodu ekstremalnych warunków pogodowych ogień objął obszar o powierzchni 80 kilometrów kwadratowych (20 tysięcy akrów) lasu.

  - Przed nami trudna noc – powiedział Hardalias.

  Jak podają lokalne media, najprawdopodobniej przyczyną wybuchu pożaru było spalanie odpadów wewnątrz gaju oliwnego. Śledczy podjęli już dochodzenie w tej sprawie.

  Ewakuacje

  Początkowo ewakuowano siedem wsi i dwa klasztory w górach Geraneia. Mieszkańcy czterech kolejnych wsi otrzymali w czwartek SMS-y od władz, w których doradzono im, by opuścili swe domy i ruszyli w kierunku miasta Megara.

  - Zostali oni poproszeni o oddalenie się, ponieważ prędkość wiatru wzrosła do ośmiu w skali Beauforta – powiedział urzędnik straży pożarnej. Przy takim stopniu porywy rozpędzają się średnio do 62-88 kilometrów na godzinę.

  Nie odnotowano ofiar.

  Dym dotarł do stolicy

  Strażacy podali, że ogień zniszczył mnóstwo drzew i bujnej roślinności. Płomienie trawią domki letniskowe i słupy elektryczne. Miejscami, tak jak w Mavrolimni, pożar doszczętnie zniszczył budynki mieszkalne.

  Dym z pożarów był odczuwalny w niektórych dzielnicach Aten. Niebo nad tą częścią kraju stało się szare od dymu.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...