Informacje
 • Gorączka Zachodniego Nilu. W Grecji zmarły trzy osoby

  10-08-2018 19:50 Groźną chorobę przeniosły komary

  Komary przenoszą ten groźny wirus

  Shutterstock

  W wyniku powikłań po zakażeniu wirusem Zachodniego Nilu w Grecji zmarły trzy osoby. Zakażonych przenoszonym przez komary wirusem zostało 90 osób.

  Trzy osoby zmarły w Grecji w ciągu ostatnich 48 godzin w wyniku powikłań po zakażeniu wirusem Zachodniego Nilu - poinformowało w piątek greckie centrum do spraw kontroli i prewencji chorób Keelpno. Zmarli byli w wieku 70-80 lat. Wirusa przeniosły komary z rodzaju Culex.

  90 przypadków zakażeń

  Gorączkę Zachodniego Nilu wywołuje wirus Zachodniego Nilu zaliczany do rodzaju Flavivirus. Większość osób z wirusem powodującym gorączkę nie ma objawów lub występują u nich niewielkie symptomy choroby. Jednak jeśli wirus przedostanie się do mózgu, zakażenie nim może być śmiertelne, ponieważ wywołuje zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu czy inne choroby tego narządu.

  Według Keelpno w trwającym od końca maja sezonie występowania w Grecji komarów przenoszących wirusa Zachodniego Nilu, do 9 sierpnia doszło już do 90 przypadków zakażeń. 48 spośród zakażonych miało poważne choroby mózgu, a 12 przeszło delikatną infekcję, której towarzyszyła gorączka.
  Obecnie w szpitalach w Grecji jest 16 osób zakażonych tym wirusem, z czego cztery są pacjentami oddziałów intensywnej terapii. Najwięcej przypadków choroby odnotowano w stołecznym regionie Attyki i północnym rejonie Macedonii Środkowej.

  Może być więcej chorych

  Jednocześnie centrum do spraw chorób wezwało władze gmin wyjątkowo narażonych na zakażenie wirusem, by informowały obywateli o profilaktyce. Podkreślono również, że prawdopodobnie będzie dochodziło do kolejnych przypadków zachorowań w całym kraju.

  W grupie największego ryzyka zachorowania na gorączkę Zachodniego Nilu są osoby w podeszłym wieku, chorzy na cukrzycę oraz ci, którzy w przeszłości byli poddani przeszczepom organów.
  Na obszarach, gdzie ryzyko zakażeniem wzrasta, zaleca się stosowanie środków odstraszających owady, noszenie długich spodni i ubrań w jasnych kolorach oraz by o wschodzie i zachodzie słońca pozostawać wewnątrz budynków.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...