Informacje
 • Gasili ogień, sami zginęli w płomieniach. Dwie ofiary pożarów

  13-07-2017 21:22 Żywioł trawi Włochy

  Pożary trawią Włochy. W ciągu ostatnich dni ogień pojawił się na Sycylii i w okolicach Wezuwiusza. Od połowy czerwca spłonęło prawie tyle samo lasów, co w całym zeszłym roku.

  Ogień zbiera tragiczne żniwo. Tegoroczne pożary lasów i zarośli, szalejące w kilku regionach kraju, uznano za rekordowe pod względem rozmiarów.

  Na południu kraju, w okolicach miasta Cosenza w Kalabrii znaleziono dwa zwęglone ciała. Mężczyźni próbowali ugasić pożar, który rozpętał się koło ich domów. Niestety, nie udało im się uciec przed żywiołem.

  Sycylia i Sardynia w ogniu

  Poważna sytuacja utrzymuje się też na Sycylii. Wybuchło tam około 20 dużych pożarów. Około 700 turystów ewakuowano łodziami rybaków i innych właścicieli jednostek. Zostali poproszeni o pomoc przez burmistrza San Vito Lo Capo. Ewakuowanych przewieziono do szkoły w San Vito.

  Na Sardynii z powodu zbliżających się płomieni ewakuowano mieszkańców z dom seniora koło Cagliari.

  Włoska Liga Ochrony Środowiska, Legambiente, ogłosiła, że od połowy czerwca spłonęło 26 tysięcy hektarów lasów, czyli niemal tyle samo (około 94 procent), co w całym zeszłym roku. Połowa tej powierzchni znajduje się na Sycylii.

  Dymi Wezuwiusz

  Strażacy razem z wezwanym na pomoc wojskiem walczą także z ogromnym pożarem na zboczach Wezuwiusza koło Neapolu. W niektórych miejscach jest już on w fazie wygaszania.

  Obrona Cywilna zaapelowała do mieszkańców całej okolicy, by nie zbliżali się do zajętych ogniem terenów. Zaleca się również nie podejmowanie samodzielnych inicjatyw gaszenia ognia.

  Pożar z kosmosu

  Spektakularne zdjęcia płomieni na zboczach wulkanu koło Neapolu zrobiła też satelita. Opublikowała je Europejska Agencja Kosmiczna.

  Sytuację udało się uwiecznić za pomocą satelity Copernicus Sentinel-2B w środę. Zdjęcia powstały dzięki użyciu różnych wiązek światła. W ten sposób zobrazowano kilka pojedynczych ognisk pożarów rozłożonych wokół wulkanu oraz unoszący się powyżej nich dym.

  Zobacz także dymiącego Wezuwiusza:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...