Informacje
 • Gasili ogień, sami zginęli w płomieniach. Dwie ofiary pożarów

  13-07-2017 21:22 Żywioł trawi Włochy

  Pożary trawią Włochy. W ciągu ostatnich dni ogień pojawił się na Sycylii i w okolicach Wezuwiusza. Od połowy czerwca spłonęło prawie tyle samo lasów, co w całym zeszłym roku.

  Ogień zbiera tragiczne żniwo. Tegoroczne pożary lasów i zarośli, szalejące w kilku regionach kraju, uznano za rekordowe pod względem rozmiarów.

  Na południu kraju, w okolicach miasta Cosenza w Kalabrii znaleziono dwa zwęglone ciała. Mężczyźni próbowali ugasić pożar, który rozpętał się koło ich domów. Niestety, nie udało im się uciec przed żywiołem.

  Sycylia i Sardynia w ogniu

  Poważna sytuacja utrzymuje się też na Sycylii. Wybuchło tam około 20 dużych pożarów. Około 700 turystów ewakuowano łodziami rybaków i innych właścicieli jednostek. Zostali poproszeni o pomoc przez burmistrza San Vito Lo Capo. Ewakuowanych przewieziono do szkoły w San Vito.

  Na Sardynii z powodu zbliżających się płomieni ewakuowano mieszkańców z dom seniora koło Cagliari.

  Włoska Liga Ochrony Środowiska, Legambiente, ogłosiła, że od połowy czerwca spłonęło 26 tysięcy hektarów lasów, czyli niemal tyle samo (około 94 procent), co w całym zeszłym roku. Połowa tej powierzchni znajduje się na Sycylii.

  Dymi Wezuwiusz

  Strażacy razem z wezwanym na pomoc wojskiem walczą także z ogromnym pożarem na zboczach Wezuwiusza koło Neapolu. W niektórych miejscach jest już on w fazie wygaszania.

  Obrona Cywilna zaapelowała do mieszkańców całej okolicy, by nie zbliżali się do zajętych ogniem terenów. Zaleca się również nie podejmowanie samodzielnych inicjatyw gaszenia ognia.

  Pożar z kosmosu

  Spektakularne zdjęcia płomieni na zboczach wulkanu koło Neapolu zrobiła też satelita. Opublikowała je Europejska Agencja Kosmiczna.

  Sytuację udało się uwiecznić za pomocą satelity Copernicus Sentinel-2B w środę. Zdjęcia powstały dzięki użyciu różnych wiązek światła. W ten sposób zobrazowano kilka pojedynczych ognisk pożarów rozłożonych wokół wulkanu oraz unoszący się powyżej nich dym.

  Zobacz także dymiącego Wezuwiusza:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...