Informacje
 • Francuscy plażowicze
  podgryzani przez ryby

  12-08-2020 20:56 Na południu Francji mieszkają ciekawe stworzenia
  Pstrąg tęczowy Foto: ENEX | Video: Mike Anderson, Zach Matthews, Mike Cline

  Plażowicze odpoczywający na południowym wybrzeżu Francji obawiają się wchodzić do wody. Wszystko z powodu ryb, które podgryzają ich ciała.

  W wodach południowego wybrzeża Francji żyją ryby, które mogą być niebezpieczne.

  - Zostałem pogryziony przez mięsożerne ryby. Kiedy wyszedłem z wody, zobaczyłem, jak krew spływa mi po nodze - mówił jeden z turystów z Paryża.

  Przypadki takich zdarzeń zgłaszono przede wszystkim w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Najwięcej pochodzi z departamentu Var. Według lokalnych mediów co najmniej cztery osoby zostały mocnej ugryzione. Z kolei w departamencie Aude ryby zaatakowały trzy osoby.

  - Rozmawiałem z przyjacielem, stojąc w wodzie i nagle poczułem ugryzienie, coś jak porażenie prądem. Ale nie stało się nic złego, nie krwawiłem - opisywał jeden z plażowiczów.

  - To nic poważnego, po prostu straciłem trochę skóry. To trochę przerażające, kiedy nie wiesz, co dzieje się pod wodą. Ale hej, to nie "Szczęki" - śmiał się inny.

  Ryby żarłoki?

  Jednymi z ryb podgryzających plażowiczów są oblady (Oblada melanura). Występują we wschodnim Oceanie Atlantyckim, Zatoce Biskajskiej i Morzu Śródziemnym na głębokości do 30 metrów.

  Ryby te mają owalne ciało i dość mały otwór gębowy. Na przodzie szczęki mają zęby tnące, zaś po bokach stożkowe. Są srebrzyste, wyróżniają je czarna plama w jasnej obwódce na trzonie ogonowym.

  Kolejne podgryzające ryby to rogatnice (Balistes capriscus). Spotkać je można między innymi w Kanale La Manche. Jak tłumaczył Pascal Romans z obserwatorium oceanicznego w Banyuls-sur-Mer, nie jest to obcy, inwazyjny gatunek.

  - To ryba ciekawa, terytorialna i temperamentna. Nie boi się ludzi: jeśli jej przeszkadzamy, atakuje, a jeśli poluje, to na wszystko - mówił.

  Rogatnice są owalne i mierzą około 60 centymetrów. Mają spory otwór gębowy wyposażony w zęby - 14 na górze i osiem na dole - które pozwalają im rozgniatać skorupy mięczaków i krabów.

  W rzeczywistości plażowiczów mogą podgryzać nie tylko te gatunki ryb.

  - Znajdujemy się w żywym środowisku, z gatunkami, które mają broń do obrony - meduzy parzą, jeżowce mają kolce, a niektóre ryby mogą gryźć. To część śródziemnomorskiego życia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...