Informacje
 • "Fale upałów będą coraz dłuższe, jeszcze bardziej ekstremalne"

  28-06-2019 21:12 Ostrzega Światowa Organizacja Meteorologiczna
  Ekstremalne zjawiska na świecie Foto: PAP/EPA/YOAN VALAT/PMETEO FRANCE | Video: TVN24

  Wiele regionów Europy zmaga się z falą ekstremalnych upałów. W Polsce pobity został rekord czerwca, a we Francji - rekord wszech czasów. Jak ostrzegła w piątek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), fale upałów będą coraz intensywniejsze, będą zaczynać się coraz wcześniej i kończyć coraz później.

  Jak podała w piątek w Genewie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), obecny rok ma szanse stać się jednym z najgorętszych w historii, a lata 2015-2019 - najgorętszą pięciolatką od czasu, kiedy prowadzone są pomiary.

  Światowa Organizacja Meteorologiczna to międzyrządowa organizacja skupiająca 192 członków z siedzibą w Genewie. Jest wyspecjalizowaną agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych.

  Fale upałów będą zaczynać się wcześniej i później kończyć

  WMO zastrzega, że jest jeszcze za wcześnie, aby z pewnością przypisywać obecną falę upałów w Europie zmianie klimatu. Podkreśla jednak, że jej wystąpienie odpowiada scenariuszom, jakie opracowano z uwzględnieniem wpływu emisji gazów cieplarnianych.

  - Fale upałów będą coraz intensywniejsze, dłuższe, jeszcze bardziej ekstremalne. Będą zaczynać się wcześniej i później kończyć - przestrzegła rzeczniczka WMO Clare Nullis. - Mamy jeszcze nadal koniec czerwca, ale wydaje się, że Ziemia przeżywa doświadczenie pięciu najgorętszych rekordowych lat, od 2015 do 2019 roku - dodała.

  Nullis podkreśliła, że według danych za pierwszych pięć miesięcy, od stycznia do maja, rok 2019 plasuje się na trzecim miejscu w rankingu najcieplejszych lat.

  Susze, burze, grad

  WMO ostrzegła, że falom upałów mogą towarzyszyć susze, zwłaszcza w Europie Wschodniej, natomiast w środkowo-wschodniej i południowo-wschodniej części kontynentu spodziewane są burze i silny grad.

  Według polskiego Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w najbliższych miesiącach z powodu braku wystarczających zasobów w wielu regionach mogą pojawić się problemy z zaopatrzeniem w wodę. Czytaj więcej: woda staje się w Polsce na wagę złota>>>

  Upały w Europie

  Obecna fala upałów spowodowana jest masami ciepłego powietrza znad Afryki. Także na północy tego kontynentu w wielu miejscach rejestrowane są ekstremalne temperatury.

  - Według ostatnich danych, lipiec będzie nieco powyżej normy, jeśli chodzi o temperaturę, a sierpień będzie w normie - mówił synoptyk tvnmeteo.pl Wojciech Raczyński, powołując się na prognozy amerykańskich meteorologów. Czytaj więcej o tym, co pogoda szykuje dla nas na lipiec i sierpień>>>>>

  We Francji w piątek o godzinie 16 w miejscowości Gallargues-le-Montueux w Oksytanii termometry pokazały 45,9 st. C. Jest to najwyższa wartość, jaką odnotowano w tym kraju od początku pomiarów. Czytaj więcej o rekordowych upałach we Francji>>>>

  Ponad 40-stopniowy skwar nęka też Hiszpanię. Czytaj więcej o upale i pożarach w Hiszpani>>>

  W środę w Radzyniu w województwie lubuskim zanotowano 38,2 stopnia Celsjusza. Tym samym padł czerwcowy rekord temperatury w Polsce.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • dość tych upałów !!!
  te upały trwają zdecydowanie za długo , pora na ochłodzenie spore .
  ~Goten /2019-06-30 12:40
 • Ludzi na swiecie jest za duzo
  Ich liczba powinna sie ciagle zmniejszac, do momentu gdy bedzie idealna. Trudno to jednak bedzie zrealizowac gdyz kraje nie beda chcialy sie dogadac. Kazdy bedzie chcial na tych zmianach zyskac.W takiej Etiopi w ciagu 100 lat liczba ludnosci z 10 mln zwiekszyla sie 10 krotnie do 100 mln. Za 100 lat moze ich byc miliard. Ludzie sa szarancza tej planety.
  trol lezbus /2019-06-29 15:32
 • Chłód
  a podobno w tym roku miało być chłodne lato i deszczowe
  ~Anonim /2019-06-29 12:08
 • Nadchodzi zagłada...
  Więcej, szybciej, lepiej... konsumujcie bez opamiętania, tyrajcie w kieracie dla mamony i wydawajcie na więcej, lepszych rzeczy... czeka was piekło na ziemi }:->
  ~ekolog /2019-06-29 00:39

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...