Informacje
 • Fala upałów przechodzi przez Europę.
  "Nie można wytrzymać na słońcu"

  31-07-2020 18:10 Temperatura sięga do ponad 40 stopni Celsjusza
  Wysoka temperatura opanowała Hiszpanię Foto: PAP/EPA/Salas | Video: Reuters

  Przez Europę przechodzi fala upałów. W regionach Włoch, Francji czy Rumunii termometry wskazują ponad 40 stopni Celsjusza. Upalnie jest również w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

  Z 10 do 14 wzrosła liczba miast we Włoszech, w których w sobotę obowiązywać ma najwyższy alarm z powodu upałów. Termometry w wielu miejscach zbliżyły się do 40 stopni Celsjusza. W piątek czerwony alarm ogłoszono dla Rzymu, Bolonii, Turynu, Florencji, Campobasso, Pescary, Rieti, Frosinone, Bolzano i Perugii. Teraz niebezpiecznie ma zrobić się także w Bresci, Latinie, Weronie i Viterbo. Jak podają meteorolodzy, to jak dotąd najgorętszy dzień w roku.

  Włoskie Ministerstwo Zdrowia wprowadzając alert podkreśliło, że upały stanowią zagrożenie dla wszystkich, nie tylko dla osób najsłabszych, najstarszych i chorych. Zalecono, by w chwilach największego gorąca ograniczyli oni przebywanie na powietrzu.

  Turyści w Rzymie, by znaleźć nieco ochłody, chlapali się w historycznych fontannach. O tej porze roku miasto byłoby zwykle pełne turystów, ale pandemia COVID-19 sprawiła, że ​​w miesiącach letnich miasto jest wyjątkowo ciche.

  Większość odwiedzających stara się jednocześnie stawiać czoła pandemii i upałom, poprzez noszenie maseczek, które na terenie Włoch nie są obowiązkowe.

  Upał w Wielkiej Brytanii na podium

  Ostatni dzień lipca również w Wielkiej Brytanii okazał się być najcieplejszym w tym roku. Od rana temperatura rosła z godziny na godzinę. Po południu osiągnęła swoje maksimum, a termometry w Heathrow pokazały aż 37,8 stopnia Celsjusza.

  Taka wartość to najwyższa temperatura 2020 roku. Jednocześnie jest to trzecia najwyższa temperatura w historii prowadzonych pomiarów.

  Ryzyko pożarów we Francji

  W 13 departamentach Francji temperatura oscylowała w piątek wokół 40 stopni Celsjusza. Władze wprowadziły ograniczenia w ruchu drogowym w niektórych regionach oraz ostrzegają przed burzami i pożarami lasów.

  Alerty dotyczą między innymi departamentów: Ain, Doubs, Jura, Cote-d'Or, Rodan, Ardeche, Drome, Isere. Z powodu upałów oraz związanego z falą ciepła zanieczyszczenia powietrza policja wprowadziła w piątek ograniczenia w ruchu drogowym między innymi w regionie stołecznym Ile-de-France, w Lyonie i znajdujących się pod Lyonem miejscowości Villeurbanne i Caluire-et-Cuire.

  O tym, jak jest ciepło, świadczy temperatura minimalna, z jaką borykają się mieszkańcy Francji. Ostatniej nocy na niektórych stacja padły rekordy najwyższej temperatury minimalnej:

  • 22,2 st. C w Rennes, poprzedni rekord to 22 st. C z 1 lipca 2016 roku;
  • 21,7 st. C w Dinard, poprzedni rekord to 20,7 st. C z 19 lipca 2016 roku;
  • 20,3 st. C w Saint-Cast-le-Guildo, poprzedni rekord to 19,8 st. C z 1 lipca 1968 roku.

  Upały zwiększają zagrożenie pożarami. We francuskim Kraju Basków przy granicy z Hiszpanią, w południowo-zachodniej Francji, z nieznanych dotąd przyczyn wybuchł w czwartek po południu pożar, który zniszczył 165 hektarów lasu sosnowego w Anglet, gdzie temperatura przekroczyła w czwartek 41,9 st. C - podały francuskie służby meteorologiczne.

  Pożar wstępnie opanowano w piątek rano, ale strażacy musieli ewakuować kilkudziesięciu okolicznych mieszkańców - podały lokalne władze. W wyniku pożaru ucierpiało co najmniej siedem gospodarstw. Sześciu mieszkańców, pięciu policjantów i strażak zostali odwiezieni do szpitala z powodu zatrucia dymem.

  W kilkunastu departamentach ogłoszono natomiast alert burzowy. Na piątkowe popołudnie zapowiedziano gwałtowne burze z silnymi podmuchami wiatru i wyładowaniami atmosferycznymi.

  Upalna fala w Hiszpanii

  Najwyższą temperaturę zanotowano w piątek w Andaluzji, na południu Hiszpanii, gdzie w większości prowincji tego regionu wynosiły one pomiędzy 40 a 43 stopnie Celsjusza.

  Służby meteorologiczne przypominają, że już w poniedziałek w andaluzyjskim mieście Ecija koło Sewilli słupki rtęci na termometrach pokazały 45 stopni. Wprawdzie w większości hiszpańskich regionów upalna aura utrzymuje się od ponad tygodnia, ale w czwartek i piątek niemal we wszystkich wspólnotach autonomicznych temperatury przekroczyły 36 stopni. Zjawisko to meteorolodzy określili już mianem "pierwszej tegorocznej fali upałów".

  Synoptycy wskazują, że wprawdzie nieznacznego spadku temperatury należy się spodziewać w sobotę, ale w pierwszych dniach sierpnia upały nie ustąpią z terytorium Hiszpanii, z wyjątkiem Kantabrii na północy oraz położonych na Atlantyku Wysp Kanaryjskich.

  Z szacunków państwowej agencji meteorologicznej AEMET wynika, że w okresie między styczniem a majem 2020 roku w Hiszpanii zaobserwowano nigdy wcześniej nienotowane w tym kraju temperatury powietrza, a cały bieżący rok może być cieplejszy od 2019 roku, który był szóstym najbardziej upalnym w historii.

  Upalnie w Niemczech, Rumunii i Mołdawii

  W Niemczech temperatura przekroczyła 37 stopni Celsjusza. Także na południu Rumunii i w południowej części Mołdawii, w czwartek zrobiło się gorąco. W południe w Bukareszcie temperatura w cieniu sięgała 37 st., a na słońcu ponad 40 stopni. Jeden ze szpitali w mieście odnotował pół tysiąca zgłoszeń związanych z pogodą.

  Ratownikom jeszcze trudniej znieść upał, ponieważ muszą nosić sprzęt ochronny, zwłaszcza podczas interwencji, gdzie istnieje podejrzenie zakażenia koronawirusem. W szpitalach zaś lekarze oprócz reszty sprzętu muszą mieć na sobie dwie maski ochronne.

  Niektórzy z nich mówią, że uniform ochronny zamienia się w saunę. - To jest trudne. Są to ekstremalne temperatury, prawie 40 stopni na zewnątrz, ale myślę, że dzięki tym kombinezonom możemy zapewnić opiekę pacjentom - powiedział doktor Tudor Ciuhodaru.

  Na ulicach ludzie unikali gorących promieni, jak tylko mogli. - Nie można wytrzymać na słońcu - mówili przechodnie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...