Informacje
 • Fala upałów na Wyspach. W Irlandii Północnej tak gorąco jeszcze nie było

  22-07-2021 09:12 Wydano ostrzeżenia

  Fala upałów w Wielkiej Brytanii

  PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

  W środę w miejscowości Castlederg termometry wskazały 31,3 stopnia Celsjusza. To najwyższa temperatura odnotowana w historii pomiarów w Irlandii Północnej. Ostrzeżenia przed ekstremalnymi upałami obowiązują w całej Irlandii Północnej, a także częściowo w Anglii i Walii.

  Najwyższą temperaturę w historii Irlandii Północnej zarejestrowano po raz drugi w ciągu zaledwie pięciu dni. 31,3 stopnia Celsjusza w Castlederg na zachodzie kraju to o 0,1 stopnia więcej niż dotychczasowy rekord, który w sobotę ustanowiony został w Ballywatticock w leżącym nad Morzem Irlandzkim hrabstwie Down. Z kolei do soboty najwyższą temperaturą, jaką kiedykolwiek odnotowano w Irlandii Północnej było 30,8 stopnia, co zdarzyło się dwa razy - w 1978 i 1983 roku.

  W Irlandii Północnej w ciągu niespełna 11 lat pobite zostały zarówno rekordy najwyższej, jak i najniższej temperatury, co zdaniem klimatologów potwierdza tezę, że efektem zmian klimatycznych na Ziemi jest coraz więcej ekstremów. Co ciekawe, również najniższą w historii Irlandii Północnej temperaturę zarejestrowano w Castlederg - w grudniu 2010 roku było tam - 18,7 stopnia Celsjusza.

  Upalnie jest i w innych częściach Wysp. W Londynie temperatura przekroczyła 30 st. C.

  Alerty przed ekstremalnymi upałami

  Od środy rano do północy z piątku na sobotę w całej Irlandii Północnej obowiązują wydane przez brytyjski urząd meteorologiczny Met Office ostrzeżenia przed ekstremalnymi upałami, które mogą powodować zagrożenie dla zdrowia. Drugie takie ostrzenie - pozostające w mocy do północy z czwartku na piątek - dotyczy południowo-zachodniej Anglii i większej części Walii.

  To pierwsze takie ostrzeżenia w historii. Met Office uruchomił na początku czerwca system ostrzegania przed potencjalnym wpływem upałów na zdrowie ludzi. Jest ono pokłosiem sytuacji z lata zeszłego roku, gdy w Anglii zanotowano największą w historii liczbę ofiar śmiertelnych upałów. Według danych rządowej agencji Public Health England zmarło w tym okresie o 2256 osób więcej niż wynosi kilkuletnia średnia.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...