Informacje
 • Fala upałów dotarła do Holandii.
  Na drogi wyjechały solarki

  29-07-2018 20:04 Gorąco w całej Europie
  Takich upałów Brytyjczycy nie doświadczyli już dawno Foto: PAP/EPA/JEROEN JUMELET | Video: TVN24

  Holandia, podobnie jak inne europejskie kraje, zmaga się w ostatnim czasie z falą upałów. Władze kilku miast postanowiły w niecodzienny sposób zabezpieczyć asfalt przed roztapianiem.

  To pierwsza fala upałów w Holandii od trzech lat. Jak podały holenderskie służby meteorologiczne, w ciągu ostatnich pięciu dni temperatura przekraczała tam 25 stopni Celsjusza, a przez trzy dni wzrosła powyżej 30 st. C. W niektórych regionach w piątek termometry pokazały 38,1 st. C.

  Sól na drogi w lecie?

  Lokalne władze próbują walczyć ze skutkiem wysokiej temperatury na różne sposoby. Wykorzystują do tego bardzo nowatorskie metody. W miejscowościach Arnhem, Groningen, Hoorn i Geldermalsen kierowców w ostatnich dniach zaskoczył niecodzienny - jak na lato - widok. Na drogach zobaczyli solarki.

  Na pomysł wpadli lokalni radni. Ich zdaniem sól chłodzi asfalt. Usuwa też z niego nadmiar wilgoci, dzięki czemu staje się on mniej lepki i nie przykleja się do opon. Na tę niecodzienną technikę zdecydowano się po tym, jak zbadano temperaturę nawierzchni dróg - przekraczała 50 st. C.

  Pierwszy raz od trzech lat

  Ostatni raz w tym samym okresie tak gorąco było w 1901 roku. Z falą upałów Holendrzy zmagali się jednak trzy lata temu - w lipcu 2015 roku. W 1975 i 1976 roku też odnotowano wysokie wartości temperatury - w pierwszym przypadku trwało to 18 dni, w drugim - 17.

  Tegoroczna fala gorąca utrzymuje się od 13 dni, ale jak przewidują synoptycy, zostanie na dłuższy czas. Według informacji zawartych w prognozach długoterminowych, sucha i słoneczna pogoda utrzyma się do początku sierpnia.

  W środę wydano pomarańczowe alerty z powodu zagrożenia ekstremalnymi upałami. W czwartek dodatkowo ostrzegano, że tropikalny żar zwiększy się z powodu smogu w powietrzu, a także pogorszy się jakość powietrza w środkowych i wschodnich częściach kraju.

  "To nie jest normalne"

  - Nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek było tak gorąco. Może były takie dwa-trzy dni, ale nigdy nie trwało to aż tyle tygodni - powiedział 65-letni mieszkaniec Amsterdamu.

  - To nie jest normalne. W moim mieszkaniu też jest gorąco, około 31 stopni Celsjusza, więc pocę się nawet, kiedy śpię. Wielu nie ma w mieszkaniach klimatyzacji, bo nie są przyzwyczajeni do takich temperatur. Próbuję pływać i brać prysznic, ale nie za dużo, ponieważ nie mamy wystarczająco wody - powiedziała Amber z firmy wycieczkowej w Holandii.

  Lato w Holandii zwykle jest chłodne i deszczowe. Nawet w najgorętszym okresie, wartości temperatury nie przekraczają tam 30 st. C. Tym razem lato przyniosło falę gorąca powyżej 35 st. C. Większość Holendrów cieszy się tym, że można się opalać.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...