Informacje
 • ESA z Polakami podjęła pierwszą decyzję. Życia na Marsie poszukamy z Rosjanami

  21-11-2012 07:31 Misja ExoMars wystartuje w 2016 roku
  ESA z Polakami podjęła pierwszą decyzję. Życia na Marsie poszukamy z Rosjanami

  Satelita i lądownik, które wystartują w 2016 roku

  ESA-AOES Medialab

  Jako członkowie Europejskiej Agencji Kosmicznej podjęliśmy pierwszą poważną decyzję. We wtorek ESA - po raz pierwszy z Polską w składzie - podjęła decyzję, że wraz z Rosją będzie poszukiwać życia na Marsie.

  Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency, w skrócie ESA), po raz pierwszy z Polską w składzie, wyraziła zgodę na to, żeby Rosjanie zastąpili Amerykanów przy ExoMars - dwuczęściowej misji badawczej na Marsa, która ma odbyć się w 2016 i 2018 roku.

  Zamiast NASA

  ExoMars (Exobiology on Mars) to misja badawcza, którą ESA miała pierwotnie prowadzić z NASA. Na początku roku Amerykanie wycofali się jednak z projektu, co postawiło start ExoMars pod znakiem zapytania.

  Rosjanie z Federalnej Agencji Kosmicznej wyrazili chęć zastąpienia Amerykanów, a przedstawiciele ESA - do których należą i Polacy - zgodzili się na to we wtorek. Wszelkie kwestie związane z decyzją mają zostać sfinalizowane do końca roku.

  Początek - 2016 rok

  Pierwsza wyprawa w kierunku Czerwonej Planety w ramach ExoMars - misji służącej odkryciu śladów życia na Marsie - ma odbyć się już w 2016 roku. Wtedy to do Marsa zacznie zbliżać się satelita Trace Gas Orbiter (TGO), który poszuka w jego atmosferze m.in. metanu. W tym samym czasie wystartuje także marsjański lądownik Entry, Descent and Landing Demonstrator Module (EDM). W 2018 roku z kolei wyleci łazik.

  Zadaniem Rosjan - poza zbudowaniem aż 80 proc. łazika - będzie m.in. wyposażenie TGO w szereg narzędzi, a także wysłanie obu misji w przestrzeń kosmiczną za pomocą dwóch rakiet typu Proton.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Czemu Protonem skoro ESA ma Ariane 5
  Ariane 5 najbardziej sprawdzona systemy wynoszenia ladunkow na orbite i jak dotad najmniej awaryjny
  ~sadsad /2012-11-21 12:43
 • UWAGA
  W takim "towarzystwie" to na pewno znajdziemy WSZYSTKO ! Nawet ruską wódkę-marsjańską. POGRATULOWAĆ PARTNERSTWA I "ODWAŻNEJ" DECYZJI.
  ~MARIAN /2012-11-21 11:54
 • Kosmos zamiast rolnictwa
  Zamiast dotować rolniczego trupa, powinniśmy przeznaczyć pieniądze na założenie baz na księżycu i marsie. Popchnęło by to ludzkość do przodu, zabezpieczyłoby to przyszłość całej Europy i zwróciło by się to w nowych technologiach produkcyjnych, medycznych i hydrofonicznych. Nie mówiąc już o tym całym marsjańskim złocie, które tylko czeka na wydobycie.
  ~mali /2012-11-21 11:19
 • .
  ohaha teraz kulu kulu w kocyku hm?
  ~papa /2012-11-21 09:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...