Informacje
 • Epidemia legionellozy w niemieckim Warstein. Zakażonych 150 osób

  03-09-2013 13:46 Legionelloza to wysoce śmiertelna choroba dróg oddechowych
  Epidemia legionellozy w niemieckim Warstein. Zakażonych 150 osób

  Pałeczki legionelli

  Wikipedia

  W małym niemieckim mieście Warstein w Nadrenii Północnej Westfalii wybuchła epidemia wysoce śmiertelnej legionellozy. Zakażonych jest 150 osób, dwie już zmarły. Wprowadzono ostrzeżenie dla podróżnych.

  Nigdy wcześniej na tym obszarze nie wystąpiła żadna podobna epidemia. Jak twierdza lekarze, bakteria jest bardzo podstępna i łatwo pokonuje wiele kilometrów, szczególnie przy wysokiej temperaturze powietrza.

  Eksperci poszukują źródła epidemii. Dotychczas sprawdzono ponad 70 układów klimatyzacyjnych. Bakterie znaleziono w jednej z nich.

  Mieszkańcy uważają, że źródło epidemii może pochodzić z lokalnej oczyszczalni ścieków. Także ta hipoteza jest sprawdzana.

  Choroba legionistów

  Legionelloza, tzw. choroba legionistów, to ciężka zakaźna choroba dróg oddechowych wywołana zakażeniem bakterią legionelli. W pierwszej fazie przebiega jak grypopodobna choroba. Pojawiają się dreszcze i gorączka, jadłowstręt, bóle głowy i mięśni. Potem pojawia się krwioplucie, otępienie, bezsenność, halucynacje i drgawki. Śmiertelność wynosi od 10 proc. u osób leczonych po 80 proc. u tych, nie poddanych terapii.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • legionella moze byc w twoim domu!!
  pamietac nalezy aby bedąc w jakimkolwiek hotelu nigdy nie wchodzic bezposrednio pod prysznic nie spuszczając długi długi czas wody, ograniczyć nalezy czas uzywania prysznica i nie narażać się bezposrednio na wdychanie przez nos i buzię oparów ...Choroba ta przenosi się drogą kropelkową i atakuje bezpośrednio płuca
  w domu np. gdy korzystam na górze w łazience 2giej, tzw. dla gości to staram sie nigdy nie kąpać tam dziecka a sama jak mam zamiar to naptawdę bardzo dłubo długo spuszczam wodę..
  Skuteczny sposób na zapobieganie jej rozprzestrzenianiu to wymieniać często słuchawki prysznicowe a jeśli nie to przynajmniej myj je po mdługim okresie nieuzywania w gorącej ok 90 st. wodzie..
  W klimatyzacjach wg norm europejskich tam gdzie się nawilża wodą powietrze, wtryskuje się w nie wodę będącą w ciągłym cyklu obiegu zamknietego i podgrzewa się ją do ponad 70 st.C. To tyle inżynierskich mądrości;)
  ~WAGA /2013-09-04 08:30
 • @JANBIAŁYSTOK:
  O swoją trzódkę się nie martw... Nic jej nie będzie... Ty możesz się jedynie spodziewać spotkania z logopedą i prezentu w postaci "Słownika Języka Polskiego"
  ~Don /2013-09-04 06:35
 • białystok
  również od kilku miesięcy jest w jednym z białostockich szpitali
  ~lusia /2013-09-03 20:37
 • a czy u mię
  tesz możem się tego coś z podziewać ?????

  prosze o wasze opinie (jestem z okolic Białegostoku) mam ja trzode i obawiam o choroby
  ~JanBialstok /2013-09-03 20:35
 • Choroba- Europejskich legionistów
  Choroba legionistów lubi ciepło i wodę. W Europie najczęściej pojawia się w Hiszpanii. Teraz atakuje w Obiedo na północy kraju. Klimatyzatory i wodociągi to miejsca, w których najczęściej żyje i rozmnaża się ta bakteria.
  ~Borman /2013-09-03 15:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...