Informacje
 • Ekwador po trzęsieniu ziemi: 413 osób nie żyje, straty oceniono na miliardy dolarów

  19-04-2016 12:22 Zniszczenia są bardzo poważne
  Ekwador po trzęsieniu ziemi: 413 osób nie żyje, straty oceniono na miliardy dolarów

  Bilans ofiar trzęsienia ciągle rośnie

  PAP / EPA / Christian Escobar Mora

  Bilans katastrofy wynosi co najmniej 413 ofiar śmiertelnych i ponad 2,6 tysiąca rannych. Ostatnio udało się jednak wydobyć spod gruzów dwie osoby, które przeżyły kataklizm. W kraju obowiązuje stan wyjątkowy.

  Prezydent Ekwadoru Rafael Correa zawiadamiał, że w wyniku trzęsienia ziemi zginęło 413 osób. Pierwsze doniesienia mówiły o 77 osobach.

  Wciąż trwają poszukiwania ocalałych ludzi uwięzionych pod gruzami. Zaginionych jest 320 osób. Zniszczenia po trzęsieniu ziemi szacuje na miliardy dolarów.

  W prowincji Manabi, która ucierpiała najbardziej, w większości regionów wciąż nie przywrócono prądu, bo władze koncentrują się na akcji ratunkowej. Wśród najbardziej dotkniętych przez kataklizm miast znalazło się 40-tysięczne Pedernales. Zginęło tam 140 osób.

  Stan wyjątkowy

  W kraju ogłoszono stan wyjątkowy i ze skutkiem natychmiastowym aktywowano kredyt na 600 mln dolarów; środki te mają zostać przeznaczone na odbudowę.

  Władze poinformowały, że wydobycie ropy naftowej nie spadło, ale profilaktycznie podjęto decyzję o tymczasowym zamknięciu głównej rafinerii w Esmeraldas.

  Na pomoc

  Według hiszpańskiego Czerwonego Krzyża od 70 do 100 tys. osób może potrzebować rożnego rodzaju pomocy w wyniku kataklizmu. Od 3 do 5 tys. osób natychmiast potrzebuje prowizorycznego dachu nad głową.

  Z całego kraju w stronę dotkniętego trzęsieniem ziemi terenu zmierzają ciężarówki wyładowane ubraniami, artykułami higienicznymi, lekami i żywnością. Kierowany jest tam także ciężki sprzęt budowlany potrzebny do odgruzowywania.

  W Ekwadorze są już przysłane do pomocy ekipy ekspertów z Wenezueli, Kolumbii, Peru, Meksyku, Kuby, Boliwii, Chile, Szwajcarii i Hiszpanii. Wsparcie zaoferowały także Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone.

  Skuteczna akcja ratunkowa

  Choć wciąż ponad 300 osób uznawanych jest za zaginione, dzięki akcjom ratunkowym z gruzów ostatnio udało się uratować dwie osoby. Pierwszą z nich był mężczyzna, manager hotelu El Gato, Pablo Rafael Cordoba Canizares. Drugą odnalezioną osobą była młoda kobieta. Krewni poszukiwanych osób oraz strażacy nie poddawali się.

  - Nigdy nie straciliśmy nadziei, że znajdziemy kogoś żywego - mówi Carlos Cevallos, jeden z ratowników.

  Ucieczka z więzienia

  Chaos, jaki zapanował po trzęsieniu, sprawił, że 180 osadzonych uciekło z więzienia El Rodeo nieopodal miasta Portoviejo. 20 z nich złapano, część wróciła z własnej woli, jednak większość pozostaje na wolności - poinformowały w niedzielę władze prowincji Manabi.

  7,8 w kali Richtera

  Epicentrum trzęsienia znalazło się w odległości ok. 170 km na północny zachód od stolicy kraju, Quito, w regionie słabo zaludnionych miast portowych i odwiedzanych przez turystów plaż, ale było odczuwane w wielu częściach kraju. Według Glasa przypadki śmiertelne odnotowano nawet w miejscowościach oddalonych od epicentrum o kilkaset kilometrów. W Quito zatrzęsły się budynki, a w niektórych dzielnicach na kilka godzin zabrakło prądu, ale nie było ofiar śmiertelnych.

  Amerykańskie służby sejsmologiczne (USGS) podały, że sobotnie trzęsienie ziemi miało siłę 7,8 w skali Richtera, a po nim wystąpiło ponad 230 wstrząsów wtórnych, w tym jeden o sile 6,1 stopnia. Według ekwadorskich służb należy się spodziewać, że wstrząsy wtórne będą trwały jeszcze wiele dni albo nawet tygodni, a ich siła może sięgać 5 stopni. Rząd w Quito określa ten kataklizm jako najsilniejsze trzęsienie ziemi w Ekwadorze od 1979 roku, kiedy to 600 osób zginęło, a ok. 200 tys. odniosło obrażenia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Hehe
  JA to się zastanawiam jakim cudem Japonia jest takim gigantem technologicznym i gospodarczym skoro tam występuje tyle kataklizmów.
  Piotru70 /2016-04-17 09:00
 • kataklizm
  Wczoraj Japonia ,dzis Ekwador,i niedlugo pozniej Peru,,przepowiednia sie sprawdza

  ricipo /2016-04-17 08:25

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....