Informacje
 • Eksplozje w zakładach chemicznych. Dziesięć osób w szpitalu

  31-08-2017 16:14 Po huraganie Harvey woda wdarła się do środka

  W zakładach chemicznych Arkema w Crosby w Teksasie doszło do dwóch wybuchów. Dziesięć osób trafiło do szpitala.

  O wybuchach powiadomiła agencja informacyjna Reuters, powołując się na Fox 26, stację telewizyjną z Houston. BBC podała z kolei, powołując się na amerykańskie media, że świadkowie usłyszeli huk towarzyszący dwóm eksplozjom, a także zobaczyli czarny dym wydobywający się z zakładów chemicznych Arkema. Do wybuchów doszło o godzinie drugiej w nocy czasu lokalnego.

  Do szpitala przewieziono policjanta, który był narażony na wdychanie dymu - podał Reuters. Dziewięć innych osób udało się do szpitala samodzielnie z tego samego powodu.

  Jest ryzyko, że dojdzie do kolejnych eksplozji.

  - Nadtlenki organiczne są bardzo łatwopalne i, jak uzgodniono z władzami, najlepszym sposobem działania jest wypalenie ognia - podali przedstawiciele z zakładów chemicznych.

  Nieunikniony wybuch

  Richard Rowe, szef francuskiego koncernu chemicznego Arkema na Amerykę Północną, powiedział w środę, że nie ma sposobu, by zapobiec pożarowi albo eksplozji w należących do koncernu zakładach chemicznych w Crosby w Teksasie, które zalała powódź. Chodzi o pozostawione w zakładach substancje, które wymagają trzymania w niskich temperaturach.

  Huragan Harvey, który przekształcił się w burzę tropikalną, odciął dostawy prądu do zakładów, co przerwało działanie aparatów chłodzących. Próbowano przełączyć się na zasilanie z awaryjnych generatorów prądu, ale i one zostały zalane wodą.

  Rowe powiedział również, że składowane chemikalia zapalą się albo eksplodują w ciągu sześciu dni i nie da się temu zapobiec.

  Zarządzono ewakuację

  We wtorek firma, produkująca nadtlenki organiczne wykorzystywane m.in. w farbach, ewakuowała z zakładów ostatnich 11 członków załogi. Z powodu zagrożenia eksplozją lokalne władze nakazały opuszczenie domów wszystkim mieszkańcom w promieniu 2,4 km.

  Liczące ok 2,3 tys. mieszkańców Crosby znajduje się ok. 40 km na północny wschód od Houston. Tamtejsze zakłady zostały zamknięte jeszcze przed nadejściem huraganu Harvey, który uderzył w Teksas w piątek.

  Dotarła do innych miejsc

  Dotychczasowy oficjalny bilans ofiar śmiertelnych katastrofalnych powodzi, które nawiedziły Teksas, wynosi 35 osób.

  Burza tropikalna Harvey w środę przed południem polskiego czasu dotarła do wybrzeży sąsiedniej Luizjany. Oczekuje się, że z tego stanu skieruje się do stanów Tennessee, Kentucky i Missisipi, gdzie także mogą wystąpić powodzie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...