Informacje
 • Dwie osoby zginęły, kilkadziesiąt rannych.
  Silne trzęsienie w Peru

  14-01-2018 15:48 Wstrząs miał magnitudę 7,1

  W niedzielę na wybrzeżu Peru doszło do silnego trzęsienia ziemi. Dwie osoby zginęły, a kilkadziesiąt zostało rannych. Zjawisko spowodowało poważne zniszczenia.

  U południowych wybrzeży Peru doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,1. Początkowo jego siła miała wynosić 7,3 - podaje amerykańska służba geologiczna (USGS).

  Trzęsienie spowodowało śmierć dwóch osób.

  INDECI (Instituto Nacional de Defensa Civil - Narodowy Instytut Obrony Cywilnej) podał w mediach społecznościowych, że 65 osób zostało rannych.

  Prezydent regionu Arequipa Yamila Osorio podał w mediach społecznościowych, że 55-letni mężczyzna zmarł w mieście Yauca po tym, jak został zmiażdżony przez skałę. Jorge Chavez, szef INDECI, powiedział lokalnej stacji radiowej RPP, że w mieście Bella Union odnotowano drugą ofiarę.

  - Kilka domów zostało uszkodzonych i możliwe, że liczba ofiar i rannych wzrośnie - powiedział Chavez.

  Duże zniszczenia materialne

  Do trzęsienia doszło w niedzielę o 4.18 czasu lokalnego. Wystąpiło na głębokości około 36 km, podało USGS. Jego epicentrum znajdowało się na Oceanie Spokojnym, 40 km od miejscowości Acari w Peru.

  W efekcie trzęsienia powstały poważne uszkodzenia materialne. Osorio podał, że kilka gmin nie miało elektryczności, a wiele dróg i domów się zapadło. Wielu mieszkańców nadmorskiej miejscowości Lomas zostało ewakuowanych po odczuciu wstrząsu wtórnego.

  Trzęsienia ziemi są powszechne w Peru, ale wiele domów zbudowanych jest z niestabilnych materiałów, które nie mogą im sprostać.

  Peru położone jest w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych otaczającej Ocean Spokojny.

  W 2007 roku trzęsienie ziemi zabiło setki osób w regionie Ica.

  Trzęsienie było również odczuwalne w północnym Chile, południowym sąsiedzie Peru. Chilijskie biura National Emergency stwierdziły, że nie ma doniesień o obrażeniach, uszkodzeniu infrastruktury lub przerwaniu podstawowych usług. Flota chilijska powiedziała, że ​​trzęsienie nie spełnia warunków, które wytworzyłyby tsunami u wybrzeży.

  Zobacz cały materiał tutaj:   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...