Informacje
 • "Dwadzieścia procent zwierząt zginie". Urosną szyby naftowe, zniszczą goryli raj

  06-07-2018 09:35 Zagrożone "łagodne olbrzymy"
  Czuła jak gorylica (wideo z 2015 roku) Foto: TVN24 | Video:  

  Rząd Demokratycznej Republiki Konga zezwolił na odwierty naftowe w dwóch parkach narodowych - Wirunga i Salonga. Wielkim koncernom oddano ponad jedną piątą terenu rezerwatów. Wiele gatunków zwierząt może stracić dom. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

  Wirunga to najstarszy park narodowy w Afryce. Jest domem dla ponad 800 gatunków zwierząt, przede wszystkim - goryli górskich.

  Goryle górskie, łagodne olbrzymy

  Goryl górski (Gorilla beringei beringei) to największa małpa człekokształtna. Dorosły samiec może ważyć około 200 kilogramów. Te łagodne olbrzymy - jak bywają nazywane - zagrożone są wyginięciem. W parku Wirunga znalazły swą najważniejszą ostoję.

  Na całym świecie w stanie dzikim żyje około tysiąca osobników tego podgatunku. Prawie połowa mieszka właśnie w kongijskim parku. Jak opowiadała w rozmowie z reporterem TVN24 Monika Kostrzewa, opiekunka tych zwierząt w warszawskim zoo, Wirunga to goryli raj. Są tam ich naturalne siedliska, prowadzony jest także sierociniec dla porzuconych małp.

  Jest to jednak także teren bogaty w surowce naturalne. - Został oddany pod koncesje dla firm zajmujących się wydobyciem ropy naftowej - powiedział podróżnik i reporter Tomasz Michniewicz.

  Taką decyzję podjął rząd Demokratycznej Republiki Konga. Zezwolił na odwierty na obszarze dwóch parków - Wirunga i Salonga - oddając koncernom naftowym ponad jedną piątą terenu rezerwatów.

  - Reguły habitatu są nieubłagane. Jeśli zabierzesz 20 procent siedliska, to 20 procent zwierząt zginie - stwierdził Michniewicz.

  - To jest smutny trend, który obserwujemy na całym świecie, że w poszukiwaniu ropy naftowej pozwala się na odwierty w tak wrażliwych ekosystemach. Można powiedzieć, że to jest wyrok na nas wszystkich - przestrzegła Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Greenpeace.

  Wielki biznes wygrywa

  Przeciw decyzji protestują organizacje proekologiczne oraz UNESCO, ponieważ oba parki wpisane są przez tę ONZ-owską agendę na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego. Przeciwnicy odwiertów ostrzegają, że zdewastują one środowisko, spowodują też wzmożoną emisję dwutlenku węgla.

  - Ludzkość już wykorzystała zasoby, które były łatwo dostępne. Teraz sięga po te, które są trudniej dostępne, czyli na przykład te w kongijskim lesie - zauważyła Katarzyna Guzek.

  - To jest przykład na to, jak w Afryce wielki biznes wygrywa z wartościami, moralnością, etyką, ochroną przyrody... Absolutnie ze wszystkim - ocenił Tomasz Michniewicz.

  Uczyć się od goryli

  - To jest coś bardzo trudnego dla nas, ludzi, którzy kochają te zwierzęta - podkreśliła Monika Kostrzewa z warszawskiego zoo. Od ponad 10 lat pracuje z gorylami i jest to jej największa pasja.

  - Z jednej strony są tak bardzo podobne do nas, a jednocześnie bardzo inne - mówiła o swoich podopiecznych. - Moglibyśmy nauczyć się od nich łagodnego rozwiązywania konfliktów - dodała.

  Ostateczną decyzję o odwiertach i losie zwierzęcych mieszkańców rezerwatów w afrykańskim kraju podejmie powołana tam międzyresortowa komisja.

   
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ta idiotyczna
  zachlannosc nas zniszczy
  qolfa /2018-07-06 13:04
 • Hmm...
  To dlaczego UNESCO jako część ONZ nie nałoży sankcji na te koncerny (np. zamrożenie środków we wszystkich państwach członkowskich ONZ), które będą wydobywać ropę na tych terenach? Pewnie jakiś kraj, który ma prawo veta by to zawetował... Bogacze się bardziej bogacą, ale po co? Przecież majątków swoich do końca życia następnych kilku pokoleń już teraz nie wydadzą. Zamiast organizować pseudocharytatywne bale lepiej niech zrezygnują z takich debilnych pomysłów jak odwierty w parkach narodowych...
  ~heblu /2018-07-06 10:18
 • Szkoda
  , że nie podano jakie to koncerny...
  ~eee /2018-07-06 09:53
 • trzeba obalić władzę w Kongu
  niszczenie dziedzictwa światowego
  zdelegalizować myślistwo /2018-07-06 09:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...