Informacje
 • Dwa tornada w odstępie 30 minut

  24-04-2021 11:23 Pogoda zagraża niektórym stanom USA
  Zniszczenia po przejściu tornada w Tupelo Foto: CNN | Video: ENEX

  Niektóre regiony Stanów Zjednoczonych zmagają się z trudnymi warunkami pogodowymi. W Teksasie w odstępie pół godziny doszło do dwóch silnych tornad. System burzowy, który przyczynił się do powstania niebezpiecznych zjawisk, może przynieść także ulewy, opady gradu i porywisty wiatr.

  Południowe i południowo-wschodnie stany Ameryki są doświadczane przez trudne warunki pogodowe. Aura sprzyja powstawaniu tornad. Wszystko z powodu potężnego systemu burzowego, który niesie ze sobą także ulewy, porywiście silny wiatr i opady gradu.

  Dwa tornada w 30 minut

  Na tornada narażonych jest ponad pięć milionów mieszkańców stanów Oklahoma, Teksas, Luizjana i Mississippi - podało w piątek wieczorem lokalnego czasu Centrum Prognozowania Burz (Storm Prediction Center - SPC).

  Tornada już wystąpiły między innymi we wschodnim Teksasie i południowo-zachodniej Luizjanie. W pierwszym z regionów naoczni świadkowie zaobserwowali dwa takie zjawiska, które pojawiły się po sobie w odstępie 30 minut.

  Według SPC wiatru w burzach rozpędza się do 112 kilometrów na godzinę.

  - Jesteśmy w samym środku surowej pory, kiedy zimne i ciepłe powietrze walczą o dominację. Wiemy, że ciepło w końcu zwycięży, ale zimno nie podda się tak łatwo bez walki - wyjaśnił meteorolog CNN Chad Myers.

  Kule gradowe o pięciocentymetrowej średnicy

  Wszystkie poważne zagrożenia wydają się możliwe, w tym wielki grad, powodujący szkody wiatr i kilka tornad - ostrzegli eksperci z SPC. Jak prognozują, żywioły mogą mieć niszczycielską siłę, a średnica kul gradowych może sięgać nawet 5 centymetrów. Według prognoz pogoda zacznie uspokajać się w sobotę wieczorem.

  Z powodu silnych opadów istnieje także ryzyko lokalnych powodzi, zwłaszcza na terenach od wschodniego Teksasu po środkową Alabamę.

  Największe ryzyko powodzi dotyczy obszarów, w których pojawią się burze. Występować mogą nawet powodzie błyskawiczne - poinformowało biuro amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS). Prognozuje się, że podczas burz spadnie około 50-100 litrów wody na metr kwadratowy.

  Eksperci zaapelowali do mieszkańców, by na bieżąco śledzili komunikaty pogodowe.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...