Informacje
 • Dla pieniędzy kłusownicy w Afryce zabijają do 3 dorosłych nosorożców dziennie

  25-09-2014 12:56 Kilogramowy róg zwierzęcia na czarnym rynku kosztuje 65 tys. dolarów

  22 września był światowym dniem nosorożców. Jest on świętowany szczególnie w krajach Afryki Południowej, będącej domem dla ponad 70 proc. dziko żyjących osobników. Przez 4 lata kłusownicy zabili już około 3500 nosorożców - średnio 3 sztuki dziennie.

  Choć kampania na rzecz ochrony nosorożców trwa na co dzień, to przedostatni poniedziałek września był możliwością dotarcia do szerszego niż zwykle grona odbiorców. Nosorożce są gatunkiem zagrożonym - tak jak słonie - z powodu jednej, charakterystycznej części ciała - rogów.

  Obosieczna broń

  Takie "trofeum" z zamordowanego nosorożca ważące 1 kg, osiąga na czarnym rynku astronomiczną kwotę 65 tys. dolarów amerykańskich. Róg dorosłego osobnika nierzadko natomiast waży nawet 3 kg.

  Julian Rademeyer, autor książki "Killing for profit", (opłacalne zabijanie - tłum. red.) opisał odrażający proceder, z którego zyski przekraczają dochody z handlu kokainą czy obrót diamentami na światową skalę.

  Tysiące przez lata, kilka dziennie

  - Przez ostatnie 4 lata kłusownicy zabili około 3500 nosorożców, co daje zatrważającą liczbę 3 sztuk dziennie - powiedział pisarz. - W 2014 roku odstrzelono dla pieniędzy już 769 sztuk. Stado żyjące na terenie Narodowego Parku Krugera straciło najwięcej zwierząt - aż 489 sztuk.

  Trudno się dziwić - obszar należący do rezerwatu wielkością dorównuje Izraelowi lub Belgii, a stara się pilnować 400 strażników.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • dlaczego
  żeby oni zdechli wszyscy tam na jakis syf... :-( Boże dlaczego .... to juz jest nie do zniesienia.. :( kur....a .. dlaczego takie mendy nie zdychają.tylko zyją....
  ~Dora /2015-10-30 16:43
 • Złapać tych gnojów
  i odstrzelić im te puste łby.
  ~specu /2014-09-25 13:25
 • !!!
  Ciekawe ile waży mózg kłusownika razem z jego głupotą?
  ~lekarz /2014-09-25 13:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...