Informacje
 • "Dieta Bridget Jones".
  Hiszpanie zajadają izolację

  16-04-2020 18:55 Jak radzą sobie z COVID-19
  Zasłanianie ust i nosa. Ale czym? Foto: congerdesign/Pixabay.com | Video: Ministerstwo Zdrowia

  W Hiszpanii, jak w wielu europejskich krajach, trwa narodowa kwarantanna związana z pandemią COVID-19. Jak wynika z badań opinii publicznej, w kraju rośnie sprzedaż produktów słodkich, słonych przekąsek, a także napojów alkoholowych. Lokalne media nazywają to "dietą Bridget Jones".

  Jak zaznacza hiszpańska agencja prasowa EFE, podobnie jak bohaterka powieści brytyjskiej pisarki Helen Fielding,  Hiszpanie w czasach kwarantanny chętnie sięgają w sklepach po słodycze. Robią to trzykrotnie częściej niż przed pojawieniem się epidemii COVID-19. Wyraźnie wzrosła też sprzedaż składników do wyrobu ciast i deserów, szczególnie produktów takich jak: kakao, cukier, śmietana, czekolada, masło, a także lodów.

  Wykupują mąkę i proszek do pieczenia

  Potwierdzeniem obserwacji ekspertów firmy Kantar, która przeprowadziła analizy, o większym zainteresowaniu Hiszpanów gotowaniem w okresie kwarantanny świadczą też świecące pustkami półki przeznaczone na mąkę i proszek do pieczenia.

  Autorzy analizy, przeprowadzonej w ostatnim tygodniu marca, wskazali, że potwierdzeniem "mody na zachcianki" kulinarne jest też wzrost popytu na trunki. Wśród nich największy wzrost wobec okresu sprzed epidemii zanotowały dżin oraz piwo, odpowiednio o 78 proc. i 66 proc.

  W okresie kwarantanny Hiszpanie jedzą też częściej. Pracownikom firmy Kantar wyznali, że o 22 procent wzrosła liczba spożywanych przez nich posiłków, w tym okazjonalnych przekąsek.

  Obowiązujący od połowy marca stan zagrożenia epidemicznego w Hiszpanii pozwala na wychodzenie z domów w uzasadnionych przypadkach, m.in. do pracy lub na zakupy. W środę premier Pedro Sanchez ogłosił, że z powodu wciąż wysokiej liczby zakażeń koronawirusem niezbędne będzie wydłużenie obowiązkowej kwarantanny do maja.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...