Informacje
 • Część wyspy pokryła się pyłem.
  Wulkan La Soufriere wciąż jest niebezpieczny

  11-04-2021 11:04 Wulkan wybuchł w piątek
  Księżycowy krajobraz po wybuchu wulkanu Foto: Reuters | Video: Reuters

  La Soufriere wciąż zagraża mieszkańcom wyspy Saint Vincent. W sobotę okolice wulkanu pokryły się szarym pyłem. Dzień później służby wydały komunikat, że wulkan wciąż emituje ogromne ilości pary i zanieczyszczeń.

  Mieszkańców wyspy Saint Vincent na wschodnich Karaibach obudziło w sobotę dudnienie wulkanu La Soufriere. Do erupcji doszło dzień wcześniej, jednak wulkan wciąż jest niespokojny. Okoliczne regiony pokryły się szarawym pyłem. Zanieczyszczenie pochodzenia wulkanicznego nie oszczędziło niczego, co stało mu na drodze - domów, samochodów i dróg.

  Krajobraz niemal księżycowy

  Po niemal połowie wieku wulkan obudził się w piątek 9 kwietnia, wyrzucając w powietrze ciemne chmury popiołu na około 10 kilometrów. Konieczna była ewakuacja mieszkańców najbardziej zagrożonych regionów.

  La Soufriere oznacza po francusku "ujście siarki". Jeszcze w sobotę wyrzucał z siebie chmury popiołu. Na nagraniach z okolicznych miejscowości widać, że krajobraz stał się niemal księżycowy.

  Nadal niebezpieczny

  Wulkan wciąż zagraża mieszkańcom. W niedzielę około godz. 10 Krajowa Organizacja ds. Zarządzania Kryzysowego w Saint Vincent przekazała, że La Soufriere wciąż wyrzuca z siebie ogromne ilości pary i zanieczyszczeń.

  Wcześniej agencja informowała, że "w powietrzu unosi się charakterystyczny zapach siarki" i wezwała mieszkańców do zachowania ostrożności.

  - Widzicie, jesteśmy społecznością opartą na rolnictwie, jeśli tak będzie przez następne trzy lub cztery miesiące, życie ludzi w tej części kraju stanie się bardzo trudne. Dla rolników życie będzie do bani, a już teraz nie brakuje rodzin z trudną sytuacją. Możemy więc spodziewać się, że trudno będzie wrócić do normalności - mówił Bill z zespołu reagowania na katastrofy w regionie. To między innymi on pomagał przy usuwaniu skutków wybuchu.

  Saint Vincent i Grenadyny jest zamieszkane przez nieco ponad 100 tysięcy mieszkańców. Od 1979 roku nie wybuchł tam żaden wulkan. Ostatnia erupcja spowodowała szkody o sumie około 100 milionów dolarów (ponad trzy miliardy złotych). Za jeden z najpoważniejszych wybuchów uważa się ten z 1902 roku, kiedy to zginęło ponad tysiąc osób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...