Informacje
 • Czekały 17 lat, by wyjść na powierzchnię.
  W USA zaczyna się "inwazja cykad"

  05-05-2021 07:05 Cykady Brood X
  Zupa z chrabąszczy majowych Foto: Shutterstock | Video: ENEX

  Cykady Brood X to wyjątkowe owady. Pierwsze 17 lat spędzają w glebie, gdzie dorastają, by potem wyjść na powierzchnię, rozmnożyć się i po prostu zginąć. We wschodnich regionach Stanów Zjednoczonych właśnie zbliża się czas, kiedy wychodzą z ukrycia.

  Po 17 latach w ukryciu w glebie lada dzień miliardy cykad wieloletnich Brood X wyjdzie na powierzchnię na Wschodnim Wybrzeżu USA. Po złożeniu jaj owady w czerwcu zginą, ale wcześniej dadzą o sobie znać głośnymi "koncertami", na co czeka w napięciu wielu Amerykanów.

  Specyficzny rozwój

  Insekty te przez wiele lat mieszkają kilkadziesiąt centymetrów pod ziemią. Po tym czasie, gdy gleba jest odpowiednio nagrzana, wychodzą z niej na kilka tygodni, zazwyczaj w połowie maja. Na powierzchni rozmnażają się, a potem giną.

  Wydostając się z ziemi, owady zrzucają swoje powłoki i szukają partnerów. Samce wydają charakterystyczne dźwięki, by przyciągnąć samice. Razem w okresie godowym wydają następnie jeszcze silniejszy dźwięk, który często przekracza 100 decybeli, potrafią więc być głośniejsze od motocykla.

  Po zapłodnieniu każda z samic składa około 600 jaj. Potem, po około sześciu tygodniach od wyjścia na powierzchnię, wszystkie owady giną i lasy milkną na kolejne 17 lat. W tym czasie larwy cykad pozostają około 20 cm pod ziemią, żywiąc się sokami korzeni drzew.

  Niektórzy się cieszą, inni uciekają

  W tym roku cykad można się spodziewać od Illinois i Nowego Jorku na północy po Georgię i Tennessee na południu. W Waszyngtonie ich szczyt przypaść ma na drugą połowę maja. Najlepiej widoczne będą w lasach, parkach i na polach, ale i mieszkańcy miast mogą liczyć, że je zobaczą.

  Podczas okresu godowego na 100 metrach kwadratowych może przebywać nawet milion osobników. Przy takiej liczbie owady mogą być dla ludzi czy zwierząt dokuczliwe. Cykady nie są jednak niebezpieczne - nie gryzą i nie żądlą.

  Wielu Amerykanów z przejęciem oczekuje pojawienia się insektów, dla niektórych będzie to pierwsze takie doświadczenie w ich życiu. By uczcić ten okres, gubernator stanu Maryland Larry Hogan maj i czerwiec nazwał w okolicznościowej proklamacji "miesiącami magicznych cykad".

  Ale nie wszyscy mieszkańcy USA są cykadami i ich "chórami" zachwyceni. Niektórzy, zwłaszcza ci mieszkający nieopodal lasów, ponoć wyprowadzają się na okres inwazji. Zdarza się, że letnie koncerty muzyczne są odwoływane z powodu zbyt natarczywego dźwięku owadów. W Internecie pełno jest zapytań o to, jak przygotować swój dom i ogród na roje cykad, niektórzy nie ukrywają swojego obrzydzenia insektami.

  Wyjątkowe owady

  17-letni cykl życia cykad jest wyjątkowy, zważywszy, że większość zwierząt i roślin żyje w cyklu rocznym, zdeterminowanym przez zmieniającą się temperaturę i pory roku. Dlatego niepowtarzalne zjawisko uznawane jest za "naturalny cud" wschodniego USA.

  Cykady wieloletnie są mniejsze od dorocznych. Mają 2-3 centymetry długości, czerwone i szeroko rozstawione oczy, przezroczyste skrzydła, a odwłok ubarwiony na żółto lub pomarańczowo. Zagrożenie stanowią co najwyżej dla młodych drzew, których sokami się odżywiają. Są natomiast przysmakiem dla innych zwierząt (ptaków, węży, wiewiórek oraz myszy), zwłaszcza w ciągu pierwszych dni po wylęgu, kiedy skorupki cykad są jeszcze bardzo miękkie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....