Informacje
 • Cyklon Seroja zagraża Australii.
  "Sytuacja jest bardzo poważna"

  10-04-2021 12:14 Niesie ulewny deszcz i silny wiatr

  Cyklon zbliża się do Australii

  worldview.earthdata.nasa.gov, Joint Typhoon Warning Center

  Władze Australii Zachodniej wezwały mieszkańców środkowo-zachodniego wybrzeża do znalezienia bezpiecznego schronienia z powodu zbliżającego się cyklonu Seroja. Zdaniem władz, prognozowane porywy wiatru towarzyszące żywiołowi mogą być takimi, jakie nie były widziane na tym terenie od dekad.

  Mieszkańcy regionów Mid West i Gascoyne w stanie Australia Zachodnia mają przygotować się do ewakuacji, ponieważ do wybrzeża zbliża się cyklon Seroja. Według synoptyków może przybrać na sile i stać się odpowiednikiem huraganu trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

  - Sytuacja jest bardzo poważna, a potencjał do rozległych zniszczeń wysoki – powiedział minister ds. służb ratunkowych Fran Logan w telewizji ABC. - Mamy nadzieję, że uda nam się przejść przez te kilka następnych dni bez ofiar śmiertelnych i bez poważnych szkód materialnych. Musimy pracować w oparciu o najgorszy scenariusz – dodał. Zdaniem Logana, siła wiatru towarzysząca cyklonowi może być tak duża, jakiej nie widziano na tym terenie od dziesięcioleci.

  Porywisty wiatr i ulewy

  Australijskie Biuro Meteorologiczne prognozuje, że prędkość wiatru może sięgać 150 kilometrów na godzinę. Cyklonowi będą też towarzyszyły ulewne deszcze, które mogą spowodować znaczne szkody w społecznościach nadmorskich. Zdaniem meteorologów, najsilniejsze porywy mogą wystąpią na wybrzeżu pomiędzy miastami Geraldton a Denham.

  Wcześniej cyklon Seroja nawiedził Indonezję i Timor Wschodni. Ulewny deszcz towarzyszący żywiołowi doprowadził do utworzenia się powodzi, w których zginęło ponad 100 osób. Cyklon zniszczył ponad dwa tysiące budynków. Tysiące ludzi zostało bez dachu nad głową.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...