Informacje
 • Ciąża zmienia rozmiar buta. Stopa się spłaszcza i wydłuża

  02-03-2013 11:10 Winne przeciążenia i hormony
  Ciąża zmienia rozmiar buta. Stopa się spłaszcza i wydłuża

  U ciężąrnych zmienia się struktura stopy

  Shuttersotck

  Słyszałem bardzo wiele kobiet, które mówiły, że musiały kupić nowe buty po ciąży - opowiadał amerykański ortopeda, którego zaintrygowała ta prawidłowość. Badania jakie przeprowadził, wykazały, że u 60-70 proc. kobiet po urodzeniu dziecka stopa się spłaszcza i wydłuża o 2 do 10 mm. Zmiana struktury stóp sprawia, że kobiety, które zostały matkami, są potem bardziej od mężczyzn narażone na dolegliwości i choroby stawów.

  Badacze zmierzyli długości i sklepienia stóp u 49 kobiet w okresie, kiedy były w ciąży i pięć miesięcy po tym, jak urodziły dzieci. Okazało się, że w tym okresie wysokość sklepienie ich stóp się zmniejszała, natomiast długość zwiększała się przeciętnie o 2 do 10 mm.

  Ogólnie badania wykazały zmniejszenie skelpienia stóp i zwiększenie ich długości u 60-70 proc. kobiet. Jedenaście uczestniczek badania zgłosiło, że zmieniły rozmiar obuwia.

  Wymiana butów po porodzie

  Naukowcy już wcześniej interesowali się zmianami rozmiaru stóp u kobiet oczekujących dziecka. Dotychczasowe badania skupiały się jednak na samym okresie ciąży, nikt nie sprawdzał natomiast, czy zmiany utrzymywały się po rozwiązaniu.

  - Słyszałem bardzo wiele kobiet, które mówiły, że musiały kupić nowe buty po ciąży - powiedział Neil Segal, profesor ortopedii i rehabilitacji na Uniwersytecie Iowa. To właśnie zaszłyszane rozmowy skłoniły go do dokładnego zbadania tej sprawy.

  Już wcześniej Segal interesował się zmianami rozmiaru stopy u dorosłych osób. Przeprowadził na ten temat ankiete wśród 110 kobiet. Spośród nich rozmiar buta w dorosłym wieku zmieniło 13 proc. tych, które nigdy nie były w ciąży i między 30 a 60 proc. tych, które urodziły przynajmniej jedno dziecko.

  Stopy zmienia pierwsza ciąża?

  Zmiana rozmiaru stóp może być wynikiem zwiększonego nacisku, jaki wywierają na nie dodatkowe kilogramy, które przybywają ciężarnej. To według naukowców może powodować spłaszczanie łuku stopy. Na dodatek podczas ciąży organizm produkuje hormony powodujące rozluźnienie stawów i więzadeł. Struktura stopy staje się wtedy bardziej plastyczna.

  Badania wykazały też jeszcze jedną tendencję. Większość jego uczestniczek, które zauważyły zmiany w długości i sklepieniu stopy, zostały matkami po raz pierwszy. Kobiety, które urodziły dwoje lub troje dzieci, po kolejnych ciążach nie doświadczały istotnych zmian.

  To mogłoby sugerować, że największy wpływ na strukturę stóp kobiety ma pierwsza ciąża. Profesor Segal uważa jednak, że do potwierdzenia tej tezy potrzebne są obszerniejsze badania. W tym przeprowadzonym niedawno 29 uczestniczek urodziło jedno dziecko, 17- dwoje, a trzy - troje.

  Spłaszczenia, napięcia, przeciążenia

  Zdaniem profesora Segal zamiany, jakim podlegają stopy w wyniku ciąży, mogą wyjaśniać, dlaczego kobiety są bardziej niż mężczyźni narażone na ryzyko wystąpienia bólów stóp, kolan, bioder i kręgosłupa oraz zapalenia stawów. Jak wyjaśnił, spłaszczenie łuków stóp podczas ciąży może wywoływać napięcie więzadeł w podeszwach, a to z kolei powoduje zmiany w sposobie chodzenie, prowadzące do dodatkowych przeciążeń kolan kobiety.

  Ortopeda planuje kolejne badania, w których sprawdzi dokładnie związki zmian struktury stóp zachodzących podczas ciąży z innymi problemami zdrowotnymi takimi jak zapalenie stawów. Chce również zbadać, czy spłaszczanie stóp ciężarnych mogłoby zminimalizować specjalne obuwie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Tak jest
  To jest prawda, u mnie stopa się poszerzyła. Żadne szpili sprzed ciaży już mi nie pasują:(
  ~Nina /2017-07-04 16:21
 • aż 10mm? to blisko 3 rozmiary!
  ja mam rozm 42 czyli przy 1,73 wzrostu rozmiar 45 :) super!
  ~hahah /2013-06-21 14:32
 • Ja tej przypadłosci doswiadczyłam..
  Nie wiedziałam ze to po ciazy. Myslałam, ze to przez zmiane klimatu...
  Musiałam kupic buty o 1 rozmiar wieksze.
  ~aaa /2013-06-21 13:06
 • a co to ma wspólnego z pogodą? bo nie rozumiem?
  j.w.
  ~aga /2013-03-03 23:53
 • :) :)
  Ciąża u kobiet zmienia wszystko nie tylko rozmiar buta. Jest w tym jednak jakaś sprawiedliwość, bo po ciąży i trudach z nią związanych trafia nam się okazja kupna nowej pary bucików nie tłumacząc się przed mężem po prostu musimy i już :) Nie wspominając o garderobie eejjj ciąża wcale nie jest taka zła panowie szykujcie portfele! Przecież musimy wyglądać ładnie jako matki pchające wózeczek prawda? Przecież lubicie zadbane kobietki! Taki artykuł baaardzo mi pasuje.
  ~xxx /2013-03-02 12:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...