Informacje
 • Chorwacja: bora wieje z prędkością nawet 240 km/h

  06-03-2015 19:10 Służby meteorologiczne utrzymują alerty pogodowe

  Wiatr bora na wybrzeżu Chorwacji osiąga prędkość sięgającą 240 km/h. W całym państwie od czwartku obowiązują alerty pogodowe.

  W mieście Stobrec na kempingu wiatr wyrządził wiele szkód. Parę pojazdów wylądowało do góry nogami. W tym rejonie w czwartek 5 marca zanotowano rekordową prędkość wiatru. Służby meteorologiczne informują, że wiało z prędkością do 165 km/h.

  Ponadto podaje się, że w rejonie pasma górskiego Welebit wiatr osiągał prędkość dochodzącą do nawet 240 km/h.

  Chorwackie służby meteorologiczne w czwartek 5 marca wydały alerty pogodowe, które obowiązują na terenie całego kraju nękanego fatalną pogodą. Na wybrzeżu panuje czerwony, najwyższy alert, który ostrzega przed bardzo silnym wiatrem, a także przed obfitymi opadami deszczu.

  Trudna pogoda

  Czerwona barwa ostrzeżenia zwraca uwagę na to, że zjawiska pogodowe mogą być szczególnie niebezpieczne, a nawet zagrażające życiu. Meteorolodzy przestrzegają, żeby postępować zgodnie z instrukcjami udzielonymi przez władze.

  Ostrzeżenia w całym kraju

  W centrum kraju (m.in. w takich regionach jak Lika i Gorski Kotar) obowiązuje pomarańczowy alert. Ostrzega on przed opadami śniegu oraz oblodzeniem. Synoptycy przewidują, że spadnie tam do 25 cm białego puchu, lecz nie wykluczają, że miejscami warstwa śniegu sięgnie pół metra. Z uwagi na śliskie jezdnie władze zalecają zmotoryzowanym jazdę z łańcuchami na oponach.

  Dla wschodniego rejonu Slawonia synoptycy nie zapowiadają, dużych opadów śniegu, dlatego alarm w tym rejonie jest słabszy i ma żółty kolor. Taki sam alert panuje w pozostałych rejonach Chorwacji. Jednak w tym przypadku ostrzega on przed silnym wiatrem.

  Dubrownik zalany

  W Dubrowniku spadła bardzo duża ilość deszczu. W kilka godzin napadało tam 119 litrów na metr kwadratowy. Strażacy zapamiętają ten czwartek jako rekordowy pod względem liczby interwencji.

  Wiele utrudnień

  Jak podawano w czwartek po południu, 16 tys. gospodarstw domowych w kraju nie miało dostępu do prądu.

  W mieście Makarska w południowo-wschodniej Chorwacji wiatr bora osiągnął prędkość 130 km/h. Żywioł połamał wiele słupów energetycznych oraz znaków drogowych. W dalmackim Razanacu wiało z prędkością 154 km/h. W innych częściach regionu odnotowano jednak aż 240 km/h. W okolicy pasma Welebit, tam gdzie wiatr wieje wyjątkowo silnie, notuje się najwięcej szkód. Wiele drzew leży na ziemi, a wichura uszkodziła budynki, a także zerwała dachy.

  Kapryśna pogoda powoduje wiele utrudnień na drogach, gdzie notuje się więcej wypadków samochodowych. Ponadto niektóre auta wywraca sam wiatr. Wietrzna aura wstrzymała funkcjonowanie większość przepraw promowych w Chorwacji. Jak podają lokalne media, wichura uwięziła na mieliźnie trzy statki.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Orebič
  A ja tu jestem na wakacjach i cala noc trzymamy namiot bo robi się płaski jak deska
  ~Nukill /2015-07-10 07:35
 • ALE NUMER
  A ja tam jade na wakcje
  ~CRO /2015-03-07 16:32

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...